oszczedzanie

Oszczędzanie pieniędzy to dla wielu osób ciężki kawałek chleba. Możemy jednak użyć trzech prostych taktyk, które zdecydowanie ułatwią nam to zadanie. Wskazówki, które pomogą nam w oszczędzaniu pieniędzy przygotowała ekonomistka behawioralna Wendy de la Rosa, współzałożycielka Common Cents Lab. Jakie są sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy? Jesteście ciekawi? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/oszczedzanie-pieniedzy-3-triki-do-wykorzystania/ 

Skąd bierze się uciążliwość z oszczędzaniem? 

Według Wendy de la Rosy spory wpływ na nasze zachowanie ma środowisko w którym funkcjonujemy. Kobieta przywołuje ciekawy eksperyment sprzed trzech lat. W badaniu wzięły udział osoby otrzymujące zasiłek żywieniowy. Naukowcy podzielili je na dwie grupy. Jedna widziały swoje dochody w ujęciu miesięcznym, a druga w ujęciu tygodniowym. Autorka stwierdziła, że:

,,OKAZAŁO SIĘ, ŻE OSOBY, KTÓRE WIDZIAŁY SWOJE DOCHODY W UJĘCIU TYGODNIOWYM, LEPIEJ NIMI ZARZĄDZAŁY NIŻ TE, KTÓRE WIDZIAŁY SWOJE DOCHODY W UJĘCIU MIESIĘCZNYM. CHOCIAŻ KWOTA BYŁA DOKŁADNIE TAKA SAMA, ZMIENILIŚMY ŚRODOWISKO – TUTAJ CZAS – W KTÓRYM OCENIALI SWOJE DOCHODY’’. 

Można wnioskować z tego więc, że jesteśmy podatni na „windfall effect” czyli efekt nadzwyczajności. Kto nie miał lepszego nastroju podczas wypłaty? Taki nastrój niestety sprzyja wydawaniu większych pieniędzy w porównaniu z ostatnim dniem naszego cyklu płacowego. De la Rosa radzi więc, żeby myśleć o swoim wynagrodzeniu w kwotach tygodniowych, a nie rocznych lub miesięcznych.

3 triki na oszczędzanie pieniędzy

Po pierwsze: Skup się na małych, częstych zakupach

Naukowcy zapytali osoby biorące udział w badaniu, jakich zakupów najbardziej żałowały. Okazało się, że wskazywali złe wspomnienia z jedzeniem na mieście, w barach i restauracjach.

Dla wielu osób mieszkających w dużych miastach, jedzenie na mieście jest głównym nawykiem.

Sama autorka radzi: 

,,SPÓJRZ NA WYDATKI W SWOIM ŻYCIU I ZIDENTYFIKUJ NAJBARDZIEJ ŻAŁOSNE ZAKUPY. NASTĘPNIE ZMODYFIKUJ SWOJE ŚRODOWISKO, ABY UTRUDNIĆ WYDAWANIE PIENIĘDZY’’.

Po drugie: Zaplanuj oszczędzanie

Badacze podkreślają, że najlepszym sposobem na zrobienie oszczędności jest zwrot podatku. Zapytano więc badanych osób ile pieniędzy odłożą ze zwrotu ze skarbówki. Połowa badanych miała zdecydować przed złożeniem PIT, a pozostali już po rozliczeniu z urzędem skarbowym. Większe oszczędności zaplanowała pierwsza grupa. Żeby jednak planowanie miało moc musi posiadać realny efekt. Najlepiej więc żeby zwrot pieniędzy trafiał na wybrane konto oszczędnościowe.

Po trzecie: Momenty przejściowe, żeby uzyskać przewagę

Jesteśmy bardziej skłonni do dobrych nawyków – także oszczędzania – w chwilach przełomowych. Powinniśmy takie nawyki wbijać sobie od początku roku lub po wakacjach. Działa w tym przypadku efekt świeżego startu.

Dlatego de la Rosa radzi żeby skorzystać z chwil, kiedy nasza motywacja jest a wysokim poziomie.

Autorka zaraz radzi: 

,,OKREŚL JEDNĄ RZECZ ZWIĄZANĄ Z FINANSAMI, KTÓRĄ NAJBARDZIEJ CHCESZ ZROBIĆ. TO MOŻE BYĆ OTWARCIE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWEGO NA EMERYTURĘ LUB KONSOLIDACJA KREDYTÓW STUDENCKICH CZY LIKWIDACJA ZADŁUŻENIA NA KARCIE KREDYTOWEJ. ZAPISZ W KALENDARZU JEJ WYKONANIE NA DZIEŃ PO SWOICH URODZINACH’’. 

Zobacz też: http://openid.pl/jak-uzyskac-umorzenie-zaleglosci-podatkowej/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here