Jak najprościej rozliczyć PIT-37 2022

Wypełnianie deklaracji podatkowych nie jest najprzyjemniejszym zadaniem, jednak raz na jakiś czas musimy je wykonać. W przypadku druku PIT-37 jest to akcja, którą podejmujemy raz do roku. Kto musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym na podstawie tego dokumentu? Jakie informacje się w nim zawierają i do kiedy musimy go przesłać urzędnikom? Jak najprościej i najpewniej wypełnić deklarację podatkową, aby nie zawierała błędów?

  1. Czym jest PIT-37?
  2. Kto i kiedy wypełnia PIT-37?
  3. Jak najprościej wypełnić deklarację PIT-37?
  4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania do wypełniania e-deklaracji?

Czym jest PIT-37?

PIT-37 2022 to jedna z najpopularniejszych i najpowszechniej składanych deklaracji podatkowych. Dotyczy ona wszystkich pracowników oraz osób rozliczających się na zasadzie skali podatkowej, gdy pracodawca lub zleceniodawca pobierają i płacą w ich imieniu zaliczki na podatek dochodowy. Formularz należy wypełnić raz w roku, zawierając w nim informacje o naszym dochodzie za rok poprzedni. W 2023 roku rozliczymy więc 2022. PIT-37 wypełnia się na podstawie deklaracji PIT-11, którą otrzymujemy od naszego pracodawcy do końca lutego. Zawarte w nim informacje służą nam do wypełnienia naszego rozliczenia, w którym powinny znaleźć się także wszelkie inne dochody, jakie uzyskaliśmy w danym roku.

Czym jest PIT-37

Kto i kiedy wypełnia PIT-37?

PIT-37 2022 to deklaracja, która dotyczy największej grupy podatników. Jeżeli pracujemy u kogoś na podstawie umowy, musimy rozliczyć swoją pracę właśnie w ten sposób. Terminem składania formularzy w właściwym dla nas Urzędzie Skarbowym jest ostatni dzień kwietnia. Do tego czasu musimy nie tylko wysłać nasz druk PIT, ale również musimy wpłacić zaległy podatek, jeżeli taki pojawi się w rozliczeniu. Z kolei gdy czeka nas zwrot nadpłaconego podatku, przyjdzie nam na niego poczekać do 90 dni.

Jak najprościej wypełnić deklarację PIT-37?

Istnieje kilka sposobów na wypełnienie naszej deklaracji podatkowej. Po pierwsze możemy zrobić to samodzielnie, chociaż może być to dość trudny proces. Aby znacząco ułatwić sobie zadanie dobrym pomysłem jest wykorzystanie dedykowanego oprogramowania, które udostępni nam druk zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami, a także zminimalizuje ryzyko pojawienia się błędów. Innym sposobem na PIT-37 2022 jest wizyta u księgowej. Opłaty za wypełnienie deklaracji nie są zbyt duże, a dzięki usłudze mamy pewność, że nasza deklaracja będzie sporządzona jak należy. Ostatnią opcją jest w końcu wizyta w właściwym dla naszego miejsca zameldowania Urzędzie Skarbowym, gdzie możemy poprosić o wypełnienie jednego z jego pracowników. Warto jednak pamiętać, że w przypadku błędów nadal przyjdzie nam je poprawić samodzielnie.

Kto i kiedy wypełnia PIT-37

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania do wypełniania e-deklaracji?

Nie da się ukryć, że najprostszym i najwygodniejszym sposobem na PIT jest dedykowany program. Nie tylko pomoże nam on łatwo wypełnić formularz, ale także zminimalizuje ryzyko pojawienia się błędów. Dobre oprogramowanie do PIT online powinno być także zgodne z aktualnymi przepisami, co jest bardzo ważne w sytuacji, gdy na przykład chcemy skorzystać z różnego rodzaju ulg. Kolejnym ułatwieniem w przypadku programu jest również łatwość zarządzania naszymi UPO, czyli urzędowymi potwierdzeniami odbioru. Są to pliki które stanowią dowód, że nasza deklaracja została pomyślnie przesłana do urzędu – pełnią taką samą rolę, jak potwierdzenie nadania listu poleconego i powinniśmy zatrzymać je na swoim komputerze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here