Wózki transportowe i magazynowe. Przegląd dostępnych modeli

Wózki znajdują szerokie zastosowanie w różnych przedsiębiorstwa i instytucjach publicznych. Jakie ich typy są najpopularniejsze?

Wózki platformowe

To najprostszy typ konstrukcji. Zwykle składa się z czterech kół, pomiędzy którymi znajduje się platforma do przewożenia ładunków. Wózki platformowe mogą być przystosowane do ciągnięcia lub pchania. Niektóre modele posiadają ponadto burty, dzięki którym możliwe staje się bezpieczne i efektywne przewożenie drobnicy lub odpadów. W ofercie producentów znajdziemy też wózki w całości zabudowane i wysokie wózki koszowe.

Wózki półkowe

Oparte na tej samej konstrukcji, co modele platformowe, z tym, że jedna platforma zastąpiona w nich jest kilkoma półkami. Dzięki temu zwiększa się ich ładowność, a towary nie muszą być układane na stosie. To sprawia, że wózki półkowe doskonale sprawdzają się w zakładach cukierniczych lub hotelach, ale też innych firmach.

Wózki paletowe

Znane też jako „paleciaki”, wyposażone są w specjalne widły umożliwiające wjechanie pod paletę, a następnie wygodne manewrowanie takim ładunkiem. W przeciwieństwie do wózków widłowych obsługiwane są ręcznie, chociaż bardziej zaawansowane modele wyposażone są w napęd elektryczny. Znajdują zastosowanie w różnego rodzaju magazynach, a ponadto spotkać je można również w sklepach wielkopowierzchniowych.

Wózki systemowe

Wózki systemowe są niewielkich rozmiarów – te dostępne na stronie https://www.eci.com.pl/994-wozki-transportowe-i-magazynowe mierzą 50 na 50 centymetrów, a modele innych producentów niewiele się pod tym względem różnią. Mimo niewielkich rozmiarów znoszą spore, sięgające nawet 500 kilogramów, obciążenia, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako elementy systemów wewnętrznego transportu w magazynach, na sortowniach i w halach produkcyjnych.

Wózki specjalne

To najbardziej zróżnicowana kategoria. Należą do niej wózki oparte na różnych konstrukcjach, przystosowane do różnych, specjalistycznych zastosowań. Wśród najważniejszych wymienić można między innymi:

  • wózki warsztatowe przystosowane do segregowania i transportowania narzędzi oraz części zamiennych;

  • wózki na akta przeznaczone do przewożenia uporządkowanych dokumentów;

  • wózki medyczne do bezpośredniej dystrybucji leków i innych medykamentów do pacjentów;

  • wózki do przewozu wyrobów hutniczych, takich jak kształtowniki, profile, rury itp.;

  • wózki do beczek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here