Wszystko na temat centrali alarmowej

Centrala alarmowa to mózg lub też serce systemu alarmowego. Ponieważ jest wiele ich rodzajów i mają różne funkcje, w tym tekście wyjaśniamy wszystkie niewiadome oraz doradzamy, jaką centralę wybrać do swojego systemu.

Co to jest centrala alarmowa i jak działa?

Na system alarmowy składa się wiele komponentów, a jednym z nich jest centrala alarmowa. Jej zadaniem jest zbieranie i przetwarzanie informacji dostarczanych przez pozostałe urządzenia. Ponadto odpowiada ona za sprawne działanie całego systemu, dlatego często nazywa się ją mózgiem lub też sercem systemu alarmowego. Ogólnie rzecz biorąc sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem obiektów, w których zainstalowany jest system. Mogą być wykorzystane zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach przemysłowych o dużej powierzchni.

Rodzaje i funkcje centrali alarmowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje tych urządzeń. Na przykład popularne są centrale analogowe oraz mikroprocesorowe. Te pierwsze uważane są za nieco przestarzałe i powoli wycofuje się je z obrotu. W standardowym systemie poza centralą znajdują się także sterowniki, czujki oraz sygnalizatory. Ponadto można rozbudować je o urządzenia monitoringów, a niekiedy nawet linie telefoniczne i komputery stacjonarne.

W większości przypadków, niezależnie od modelu, centrale alarmowe zapewniają monitorowanie urządzeń wchodzących w skład całego systemu oraz sygnalizowanie istotnych wydarzeń. Dzięki monitorowaniu można przesyłać szczegółowe informacje o wybranych zdarzeniach w czasie rzeczywistym. Z kolei w przypadku funkcji sygnalizowania, może być kilka rodzajów, na przykład alarm włamania, alarm pożarowy, alarm techniczny, napadowy oraz alarm pomocniczy.

Często systemy alarmowe wyposażone są w funkcję kontroli dostępu. Pozwala ona zamykać i otwierać pomieszczenia tylko na kartę magnetyczną czy klucz magnetyczny dzięki drzwiom wyposażonym w zamek elektromagnetyczny. Zaawansowana centrala alarmowa powinna posiadać ponadto funkcję kontroli poprawności działania odrębnie dla każdego elementu.

Dodatkowe możliwości

 

Poza funkcją antywłamaniową, centrala alarmowa może realizować dodatkowe zadania. Niektóre zaawansowane systemy właśnie z pomocą centrali mogą kontrolować obiekt całą dobę, a nie tylko odpowiadać za włączenie sygnału dźwiękowego. Urządzenie uruchomi alarm sabotażowy, kiedy zostanie naruszona jakaś przykładowa strefa wchodząca w skład systemu alarmowego.

Coraz częściej spotykane są również funkcje znane z rozwiązań domu inteligentnego. Może być to funkcja wysyłania powiadomień o alarmie na smartfon. Dzięki temu, jako użytkownicy danego systemu, możemy szybko dostać wiadomość np. SMS, że został załączony alarm.

Coraz częściej oferowane są też centrale alarmowe, którymi można sterować zdalnie za pomocą smartfona. Technologia ta dopiero się rozwija i na razie są to pojedyncze funkcję, jednak w przyszłości zaawansowane centrale alarmowe będę mogły być niedługo całkowicie kompatybilne ze smartfonami posiadającymi niezbędne aplikacje. Niektóre z obecnie dostępnych urządzeń mogą nawet generować wydruki zawierające informacje o niemal każdym zdarzeniu zanotowanym przez dany system alarmowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here