magazyn wynajem

Każda dobrze rozwijająca się firma produkcyjna, handlowa czy budowlana ma w swojej historii taki moment, że brakuje wolnego miejsca, przestrzeni do dalszego rozwoju. W niektórych przypadkach następuje to prędzej w innych z kolei troszkę później. Gdy taki moment nastąpi to właściciel firmy staje przed trudnym dylematem, czy zwiększyć potrzebną przestrzeń magazynową poprzez budowę nowej hali- co okazuje się w początkowej fazie bardzo kosztowne, czy wynająć już istniejący budynek i zaadoptować go do własnych potrzeb. Większość przedsiębiorców – z uwagi na koszty- p decyduje się na początku na wynajem powierzchni. Nie jest to zdecydowana większość, zdarzają się bowiem firmy, które rozważają opłacalność takiego kroku w porównaniu z zakupem magazynu na własność, robią rachunek zysków i strat. Analizując wady i zalety każdego z rozwiązań i koniec końców decydują się na jedno z tych rozwiązań. Jest to bardzo istotne ponieważ kto stoi w miejscu, ten się tak naprawdę cofa, konkurencja nie śpi.

Wynajem magazynu – czy warto?

W pierwszej fazie wynajęcie powierzchni magazynowej wydaje się być optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa, które jest na takim etapie rozwoju w którym nic do końca nie jest pewne. Może to wynikać ze specyfiki rynku, z silnej konkurencji lub naj normalniej w świecie z braku środków na budowę hali od zera . Właściciel nie ma pewności, czy biznes długoterminowo się obroni, stąd wybiera mniejszej ryzyko, z wynajmowanego magazynu łatwo zrezygnować, a poniesionej koszty nie są duże. Jest to tez na pewno opcja wygodniejsza ponieważ czas na wynajęcie powierzchni magazynowej jest krótszy, wszystkie formalności zajmują o wiele mniej czasu, Jest to tez generalnie łatwiejsze, niż ma to miejsce w przypadku zakupu nieruchomości czy tym bardziej jej wybudowania. Niestety oprócz tych wszystkich zalety zdarzają się również minusy takiego rozwiązania.

Zalety wynajmu powierzchni magazynowej

Magazyny na wynajem to przede wszystkim krótszy czas załatwiania wszelakich niezbędnych formalności, w ekspresowym tempie możemy przystąpić do adaptacji magazynu lub hali pod nasze potrzeby. Kolejną istotną zaletą jest fakt, że to na właścicielu magazynu spoczywają wszystkie obowiązki wynikające z utrzymania obiektu we właściwym stanie technicznym, wszelkie prace konserwatorskie, zimowe odśnieżanie to rzeczy które nas nie interesują, a które możemy wymagać od operatora budynku. Istniejący magazyn logistyczny to często bardzo korzystna lokalizacja, raczej nie mamy możliwości postawić hali magazynowej w tak dogodniej lokalizacji jak już te istniejące obiekty.

Magazyny logistyczne to na ogół gigantyczne obiekty, na szczęście większość operatorów nie zmusza nas do wynajęcia całej powierzchni, możemy wynająć praktycznie taka ilość miejsca, która będziemy potrzebować, w razie czegoś zawsze możemy wynająć dodatkowe miejsce gdy tylko będziemy go potrzebowali. Jedną z najważniejszych zalety jest ta związana bezpośrednio z finansami, środki finansowe potrzebne na zakup nieruchomości lub na budowę od podstaw są ogromne, nie jedna firma miałaby kłopot sfinansować taką operację ze środków własnych, a instytucje finansowe nie zawsze są skłonne pożyczać pieniądze na inwestycje. Więc gdy coś nie wyjdzie lub gdy nie jest to czas na rozwój po prostu rezygnujemy z wynajmu i czekamy na lepsze czasy.

Wady wynajmu powierzchni magazynowej

Nie zawsze w rozwiązaniach biznesowych są same zalety, praktycznie każde decyzje odnośnie funkcjonowania przedsiębiorstwa, czy to spedycyjnego, produkcyjnego czy handlowego wymagają znalezienia potencjalnych wad danego rozwiązania. Ta zasada ma również miejsce w przypadku wynajmowania przestrzeni magazynowej. Dużym minusem jest fakt, że jesteśmy związani z właścicielem magazynu umową, a umowę można w każdej chwili zmienić. W większości przypadków aneksy do umowy są na naszą niekorzyść, wiążą się pośrednio lub bezpośrednio ze wzrostem kosztów wynajmu. Wynajmowanie magazynu to również nasza zgoda na zasady ustalone przez właściciela magazynu, czasem te zasady mogą ograniczać jakimś stopniu naszą działalność gospodarczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here