Dzisiaj niemalże standardem wśród przedsiębiorstw stało się zlecanie logistyki podmiotom zewnętrznym. Warto zastanowić się, dlaczego jest to tak chętnie wybierane rozwiązanie. Jednocześnie należy podkreślić, jak ważny jest wybór właściwej firmy logistycznej oraz rozsądne ustalenie zapisów kontraktu.
Jak działa logistyka kontraktowa?
Outsourcing logistyki określany jest często jako logistyka kontraktowa. Przedsiębiorcy podpisują kontrakt z daną firmą logistyczną, zawierając w nim szczegóły dotyczące współpracy. Kontrakt zawiera spis usług, które zleceniobiorca obowiązuje się wyświadczać zleceniodawcy. Ponadto, określa się również czas, przez który ma trwać współpraca.
Należy zauważyć, że outsourcing logistyki może mieć różne oblicza. Czasami jest to po prostu magazynowanie towarów. Niemniej jednak obecnie zakres usług przeważnie jest zdecydowanie szerszy. Przedsiębiorcy chcą całkowicie pozbyć się obowiązku troski o logistykę. Dlatego firma logistyczna zajmuje się również m.in. sortowaniem towarów, etykietowaniem, przepakowywaniem czy komisjonowaniem. Ponadto, obsługa logistyczna dotyczy również przyjmowania oraz wydawania towarów. W niektórych przypadkach firmy logistyczne kompleksowo obsługują również transport ładunku. Niemniej jednak usługa ta nie jest raczej standardem.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Głównym powodem, dla którego przedsiębiorstwa decydują się skorzystać z logistyki kontraktowej jest oszczędność. Z jednej strony chodzi o oszczędność pieniędzy, z drugiej czasu. Oczywiście outsourcing logistyki to usługa płatna. Często rachunki wystawiane przez firmy logistyczne są wysokie. Mimo to jednak są one o wiele niższe niż w przypadku samodzielnej organizacji logistyki. Jak to możliwe, skoro oprócz samego kosztu magazynowania i obsługi towaru, firma logistyczna nalicza również prowizję, stanowiącą jej zarobek? Rzecz w tym, iż w hali magazynowej firmy logistycznej zwykle obsługiwany jest towar różnych klientów. W ten sposób udaje się znacząco ograniczyć koszty. Ponadto, profesjonalna firma logistyczna działa szybko i sprawnie. Samodzielna obsługa magazynu zwykle jest mniej wydajna, przez co przynosi straty. Co ważne, zlecenie outsourcingu to również oszczędność czasu. Dzięki temu pracownicy danej firmy mogą się skupić na działaniach operacyjnych, zwiększając w ten sposób zysk firmy.
Usprawnienie transportu
Współpraca z firmą świadczącą usługi z zakresu logistyki kontraktowej ma również inne zalety. Przede wszystkim pozwala ona znacząco przyspieszyć transport, nawet jeśli obsługa logistyczna nie odpowiada za niego bezpośrednio. Po pierwsze pomocne jest profesjonalne zarządzanie towarem. Porządek w magazynie przyspiesza proces wydawania towaru oraz minimalizuje ilość błędów. Po drugie natomiast firmy logistyczne posiadają magazyny w strategicznych lokalizacjach. Przeważnie znajdują się one nieopodal głównych węzłów komunikacyjnych. Profesjonalne, duże firmy logistyczne dysponują wieloma magazynami w różnych lokalizacjach. Pozwala to tak rozdysponować towar klienta, aby maksymalnie przyspieszyć jego transport do miejsca docelowego.