Spółki w prawie polskim

Prawo polskie jasno określa, jakie rodzaje spółek mogą funkcjonować w kraju oraz w jaki sposób mogą to robić. Różne formy prowadzenia działalności odpowiadają różnym potrzebom przedsiębiorców i mają zarówno plusy, jak i minusy. Wybór odpowiedniego rodzaju spółki to sprawa indywidualna, którą w ciszy i spokoju powinien przeanalizować każdy na własną rękę. Dodatkowo wpływ na decyzję, prócz czysto subiektywnych aspektów, często mają również planowane zyski i wielkość przedsiębiorstwa.

Najważniejszym kryterium, według którego dzieli się rodzaje spółek w Polsce, jest podstawa ekonomiczna ich utworzenia. Stosując je, uzyskujemy dwa główny typy spółek: spółki osobowe (a dalej: spółki komandytowe, spółki partnerskie, spółki cywilne i spółki jawne) oraz spółki kapitałowe (a dalej: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne).

Spółki komandytowe są wybierane, jeżeli podmioty mające wejść w jej skład mają zróżnicowany kapitał i w konsekwencji chcą mieć różne poziomy odpowiedzialności za zobowiązania spółki i prowadzenie jej spraw. W nazwie spółki powinno znaleźć się imię i nazwisko jednego ze wspólników wraz z dopiskiem „spółka komandytowa”.

Spółki partnerskie założyć mogą jedynie nieprowadzące działalności gospodarczej osoby fizyczne, wykonujące wolne zawody.

Spółka cywilna jest prosta i nie ma osobowości prawnej, a wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki także własnym majątkiem. Dodatkowo każdy ze wspólników musi z osobna prowadzić własną działalność gospodarczą.

Spółka jawna przypomina spółkę cywilną, jednak konieczna jest jej rejestracja w KRS, w nazwie musi być ujawnione nazwisko przynajmniej jednego ze wspólników, a przepisy ją obowiązujące regulowane są przez Kodeks spółek handlowych.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są popularne, ponieważ podmioty wchodzące w jej skład nie odpowiadają własnym majątkiem, a jedynie majątkiem spółki do wysokości kapitału zakładowego określonego w umowie.

Z kolei spółki akcyjne są najbardziej złożone, a ich struktura przypomina spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wymagany jest także wyższy kapitał, wynoszący minimum 100 000 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here