Jak wybrać księgowość do sklepu internetowego

Prowadzenie sklepu internetowego nieuchronnie wiąże się z koniecznością prowadzenia szczegółowej dokumentacji księgowej oraz rozliczania się z urzędami fiskalnymi. Księgowość sklepu internetowego to bardzo istotny element jego działalności, który odpowiedzialny jest za prawidłowe działanie firmy. Wybór odpowiedniej formy prowadzenia księgowości powinien nastąpić jak najwcześniej, aby wybrany model był jak najbardziej efektywny. Poniższy artykuł wskazuje na najważniejsze cechy małej księgowości w sklepie internetowym. Bez wątpienia warto zapoznać się z poniższymi informacjami i zdecydować, która księgowość sklepu internetowego będzie dla nas najlepsza.

Księgowość sklepu internetowego

Na wstępie warto zaznaczyć, że małe firmy z reguły zwolnione są z obowiązku prowadzenia pełnej księgowości. W rezultacie mogą korzystać z księgowości uproszczonej, która stanowi łatwiejsze i mniej kosztowne przedsięwzięcie. Oczywiście głównym zadaniem księgowości w sklepie internetowym jest wystawianie faktur, rachunków, wprowadzenie stosownej ewidencji, księgowanie dokumentów, a także tworzenie deklaracji podatkowych jak również deklaracji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku prowadzenia małej księgowości właściciel sklepu internetowego posiada swobodę wybrania jednej z form opodatkowania firmy w ramach małej księgowości. Wyboru dokonać można pomiędzy ryczałtem, a księgą przychodów i rozchodów. Ryczałt zdefiniować można jako uproszczoną formę prowadzenia księgowości sklepu internetowego, której zadaniem jest wyliczenie przychodu, jaki osiągnął dany przedsiębiorca. Należy wspomnieć, że działalność określana jako usługowa została objęta ryczałtem w wysokości 3%. Dodatkowo zdecydowanie się na ryczałt wyklucza możliwość odliczania kosztów, dlatego firma będzie musiała zapłacić podatek nawet w przypadku odnotowania straty.

Księgowość na zasadach ogólnych

Księgowość ryczałtowa dostępna jest do pewnego limitu, po którego przekroczeniu sklep internetowy zobowiązany jest korzystać z księgi przychodów i rozchodów. Druga forma księgowości sklepów internetowych charakteryzuje się rozliczaniem na zasadach ogólnych. Określana jest jako prosta forma prowadzenia księgowości, w której rachuje się przychody oraz koszty. Sposób obliczania podatku jest relatywnie prosty, ponieważ osiągnięty dochód pomniejsza się o poniesione koszty i wylicza podatek na podstawie odpowiedniej stopy procentowej. Jej zaletą jest fakt, że jeżeli firma nie osiągnie przychodu nie jest zobowiązana do zapłaty podatku. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z doradcą podatkowym, który pomoże dobrać najlepszy sposób księgowości dla sklepu internetowego.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here