Cena w e-commerce

Zastanawiasz się, dlaczego ceny w sklepach internetowych zmieniają się znacznie dynamiczniej niż w tradycyjnych placówkach handlowych? Lub dlaczego w Internecie nierzadko można kupić ten sam produkt znacznie taniej? Dowiedz się, jak ważnym czynnikiem, wpływającym na decyzję zakupową w sprzedaży internetowej, jest cena produktu i co zrobić, aby utrzymać ją na konkurencyjnym poziomie.

Cena w sprzedaży stacjonarnej

Sklepy stacjonarne charakteryzują się tym, że występuje w nich znacznie więcej czynników, które mogą wpłynąć na decyzję zakupową, niż ma to miejsce w przypadku sklepów internetowych. Wystarczy wspomnieć między innymi o perswazyjnych umiejętnościach sprzedawców czy różnych technikach marketingowych i handlowych, takich jak m.in. sposób ekspozycji produktu czy wykorzystanie wpływu muzyki i zapachu na emocje klienta.

Jednakże bardzo ważnym elementem, który wpływa na to, że cena nie ma w sprzedaży stacjonarnej kluczowego znaczenia w podjęciu przez klienta decyzji o zakupie, jest znacznie większa trudność w porównywaniu jej z ofertami w konkurencyjnych placówkach. Wymaga to od klienta odwiedzenia kilku sklepów, co nierzadko może wiązać się z koniecznością pokonania pewnej odległości i pokrycia kosztów drogi, które de facto trzeba doliczyć do końcowej ceny produktu.

Znaczenie ceny w e-commerce

Właśnie łatwość porównywania ofert jest kluczowym czynnikiem, który sprawia, że odgrywa ona znacznie istotniejszą rolę w e-commerce. Klienci sklepów internetowych mogą bez problemu w zaledwie kilka minut porównać nawet kilkanaście podobnych ofert i szybko wybrać tę, która jest dla nich najkorzystniejsza. W tym celu wystarczy:

  • odwiedzić strony kilku sklepów oferujących te same produkty;
  • skorzystać z porównywarek cenowych, m.in. Ceneo;
  • wyszukać dany produkt w marketplace’ach, np. Allegro czy Erli;
  • skorzystać z platformy Google Shopping, wyświetlającej kilkanaście ofert na jednym widoku.

Ponadto w sklepie internetowym nie mamy do czynienia z perswazyjnymi sprzedawcami czy różnymi technikami związanymi z atrakcyjną prezentacją produktu. Dokładny opis i wyraźne zdjęcia oczywiście są bardzo ważne i mogą przekonać do wybrania oferty pomimo niższej ceny. Nie bez znaczenia pozostaje też szeroki wybór metod płatności i dostawy. Jednakże to właśnie cena pozostaje kluczowym czynnikiem przy wyborze ofert w zakupach przez Internet.

Monitoring cen – ustal cenę w e-commerce na optymalnym poziomie

W interesie właścicieli e-commerce’ów jest zatem ustalić taką cenę, która jednocześnie będzie możliwie jak najbardziej atrakcyjna dla klientów, ale również umożliwi wygenerowanie satysfakcjonujących zysków. Automatyczny monitoring cen konkurencji pozwoli Ci zebrać zawsze aktualne rynkowe dane na temat cen, jakie obowiązują w ofertach konkurencyjnych sklepów. Pozwala to podjąć właściwe decyzje w zakresie polityki cenowej, które pomogą zachęcić jak najwięcej klientów do skorzystania z oferty, a jednocześnie przynieść odpowiednio wysokie zyski.

Chcesz przekonać się, ile korzyści przyniesie Ci monitoring cen e-commerce? Odwiedź stronę Dealavo i poznaj możliwości jednego z najskuteczniejszych narzędzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here