Outsourcing księgowości

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Nie oznacza to jednak, że firmy muszą prowadzić je samodzielnie – mogą skorzystać z usługi outsourcingu księgowości. Na czym polega to rozwiązanie?

Na czym polega outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości to współpraca, w ramach której zewnętrzny podmiot – np. kancelaria lub biuro – przejmuje w całości obowiązki działu księgowości. Nowoczesne rozwiązania tego typu oznaczają daleko idącą automatyzację tego typu zadań, np. poprzez oprogramowanie do skanowania, przesyłania i księgowania dokumentów. Ponadto kancelaria może w ten sposób zapewniać narzędzia do tworzenia analiz finansowych i zestawień. Ponadto outsourcing wiąże się z obliczaniem należności podatkowych czy wynagrodzeń, a następnie przekazywanie tych informacji do odpowiednich działów w firmie.

To jednak nie wszystko. Przedsiębiorstwa potrzebują kontaktować się z urzędem skarbowym. Kancelaria w razie konieczności może reprezentować firmę przed organami podatkowymi. Do obowiązków biura będzie również przygotowanie sprawozdań, a także rocznych rozliczeń podatkowych. Wspomniane wcześniej narzędzia pozwalają na zdalną komunikację pomiędzy zespołem księgowych a firmą, ale ważne, aby w razie potrzeby kancelaria mogła zaprosić klienta do stacjonarnego biura, gdzie istnieje możliwość spotkania na żywo.

Jak wygląda współpraca z firmą świadcząca outsourcing?

Pierwszym krokiem w ramach profesjonalnej współpracy jest rozmowa z klientem. To moment, kiedy firma może jasno określić swoje oczekiwania i potrzeby. Pozwoli to dobrać zespół specjalistów, którzy będą współpracować z właścicielami i pracownikami przedsiębiorstwa. Równie ważne jest, aby określić, jak będzie przebiegać komunikacja, a także przepływ niezbędnych dokumentów (np. metody przesyłania faktur w ramach outsourcingu księgowości). Często oznacza to integrację systemów IT. Firma może również skorzystać z oprogramowania zaproponowanego przez podmiot świadczący usługę, co pozwala na szybkie rozpoczęcie współpracy.

WZ Partners – więcej niż outsourcing księgowości

W WZ Partners proponujemy nie tylko outsourcing księgowości, ale także usługi z zakresu doradztwa podatkowego, co wiąże się m.in. z zadaniami z zakresu obliczania i optymalizacji podatkowej VAT oraz dotyczących podatków CIT i PIT, przeprowadzaniem audytów i sprawozdań z obecnej sytuacji podatkowej firmy. Ponadto dbamy o kwestie związane z zagadnieniami HR i payroll. Na ten typ usługi składa się m.in. wyliczanie urlopów, absencji, delegacji, rozliczeń rocznych, co pozwala firmie działać w sposób zorganizowany. To świetny sposób na oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż inwestycja we własny dział księgowości czy kadr wiąże się ze sporymi wydatkami. Jako firma o szerokich kompetencjach mamy doświadczenie we współpracy z firmami o różnej wielkości i zasięgu działania – pomagamy przedstawicielom sektora MŚP, międzynarodowym korporacjom, stowarzyszeniom i organizacjom non-profit.

Usługi WZ Partners nie muszą być więc oderwane od innych działań firmy. W ramach współpracy z jedną firmą przedsiębiorstwo zyskuje kompleksową obsługę. Podejmowanie trafnych działań we wskazanych wyżej obszarach wymaga wiedzy i kompetencji, w przeciwnym razie firma może dokonywać nietrafionych wyborów i tracić na złych rozwiązaniach. Celem współpracy z WZ Partners jest maksymalizacja zysków i minimalizacja kosztów na wszelkie sposoby z poszanowaniem porządku prawnego, zarówno poprzez outsourcing księgowości, jak i inne usługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here