Trafostacje, czyli stacje transformatorowe służą do przetwarzania i rozdzielania energii elektrycznej przy różnych poziomach napięć. Dziś tylko w niewielkim stopniu przypominają stare modele i rozwiązania. Stawia się im coraz większe wymagania i to nie tylko ze względu na potrzebę ochrony środowiska, ale także z uwagi na bezpieczeństwo osób zarówno obsługujących stacje, jak i tych zupełnie postronnych.
Najczęściej spotyka się stacje do przetwarzania średniego napięcia, stąd ich oznaczenie SN/nn. To zwykle ostatnie urządzenie, które musi być umieszczone na drodze energii elektrycznej płynącej wprost z elektrowni do ostatecznego klienta.
Nowe rozwiązania
W stacjach transformatorowych montuje się ograniczniki przepięć SN bezpośrednio na transformatorach oraz instaluje się izolatory wsporcze. Nie występują już iskierniki na izolatorach przepustowych strony SN, ale stosuje się zabudowę beziskiernikowych i zaworowych ograniczników przepięć.
W stacjach transformatorowych nie spotkamy już podestów, bezpieczników SN, a także podstaw bezpiecznikowych. Montuje się ograniczniki przepięć nn tak, aby nie dopuścić do palenia się łuku elektrycznego i do pojawiania się zwarć doziemnych. W trafostacjach nie stosuje się już także izolacji porcelanowych, które zostały zastąpione izolacjami kompozytowymi.
Pojawiły się zaciski typu V-klemme na połączeniach SN oraz zaciski TOGA na połączeniach z transformatorem, a także przewody typu PAS na zejściach linii SN w kierunku transformatora.
Rozdzielnice średniego i niskiego napięcia zwykle są samodzielną konstrukcją, którą umieszcza się w obudowie stacji, która dostarczana jest na miejsce już jako gotowy element, wyposażony we wszystko co niezbędne, a na miejscu wstawia się jedynie transformator i podłącza kable.
Elementy wyposażenia stacji transformatorowej
Aby stacja działała w sposób bezawaryjny bardzo ważne jest wykorzystanie elementów i podzespołów o wysokiej jakości, które wytwarzane są przez renomowanych producentów. Warto więc zajrzeć chociażby na stronę www.zpue.pl, a w prosty sposób można zaopatrzyć się niemal we wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania stacji transformatorowej.
Podstawowym elementem takiej stacji są rozdzielnice średniego i niskiego napięcia. To właśnie dzięki rozdzielnicom niskiego napięcia można skutecznie kontrolować bezpieczniki w obwodach 3-fazowych i jednofazowych, a informacja o stanie wkładek bezpiecznikowych pojawia się dzięki zielonej i czerwonej diodzie LED. Zapewniona jest także zdalna sygnalizacja zbiorcza przepalenia się bezpieczników oraz możliwość odstawienia sygnalizacji z danego odpływu. Rozdzielnice cechują się małym poborem mocy i zwykle nie wymagają zewnętrznego zasilania.
Stosuje się je w małych i średnich zakładach produkcyjnych, gdzie przepalenie wkładki bezpiecznikowej może być sygnalizowane nawet zwykłym sms’em. Rozdzielnice nN tego typu świetnie sprawdzają się także w budownictwie wielkopowierzchniowym takim, jak: centra handlowe, szpitale, hotele czy biurowce.
Rozdzielnice średniego napięcia sN przeznaczone są z kolei do pracy w stacjach transformatorowych usytuowanych w przedsiębiorstwach wytwarzających, przesyłających lub zużywających większ ilości energii elektrycznej. Nowoczesne rozdzielnice projektowane są tak, aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie prac kontrolnych i obsługowych. Tak wysoki poziom bezpieczeństwa osiągnięto dzięki zastosowaniu przedziałów, w których przegrody zapewniają stopień ochrony IP2X. Można kontrolować wzrokowo czynności łączeniowe przez specjalne wzierniki, a specjalne klapy wydmuchowe ograniczają wzrost ciśnienia w przypadku wystąpienia zwarcia.