Korzyści zdrowotne wegetarianizmu

Wybór odpowiedniej diety ma kluczowe znaczenie w życiu człowieka i przekłada się bezpośrednio na prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu. Jedną z jej najpopularniejszych, bezmięsnych odmian, jest dieta wegetariańska, która w głównej mierze opiera się na pokarmach pochodzenia roślinnego. Dobrze dobrana i zbilansowana dieta wegetariańska zmniejsza znacznie ryzyko wystąpienia chorób serca czy nowotworów. Duża ilość błonnika oraz witamin zawartych w warzywach i owocach zapewni uczucie sytości oraz wzmocni układ odpornościowy organizmu.

Zalety diety wegetariańskiej

Dieta wegetariańska wyklucza stosowanie produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli spożywania mięsa, ryb (w tym owoców morza). Głównym fundamentem żywienia wegetarian jest pokarm pochodzenia roślinnego. Jadłospis oparty jest głównie na roślinach zbożowych, strączkowych i okopowych, a także dużej ilości warzyw, owoców oraz orzechów. Taki sposób odżywiania sprzyja utrzymaniu stałej masy ciała, a także w znacznym stopniu minimalizuje skutki spożywania wysoko przetworzonej żywności, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Zdrowe owoce, tłuszcze oraz wyroby z pełnego ziarna

Obecność warzyw i owoców w diecie to główne źródło błonnika pokarmowego oraz witamin, które – dzięki zawartym w nich dużych ilościach flawonoidów – wykazują działanie antyoksydacyjne. Dostarczenie odpowiedniej ilości tych związków wraz z owocami i warzywami wiąże się ze znacznym obniżeniem ryzyka wystąpienia chorób serca. Odpowiadają także za usuwanie toksyn z organizmu. 

Dieta roślinna, która charakteryzuje się zwiększonym udziałem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), skutecznie obniża stężenie cholesterolu LDL i ilość trójglicerydów we krwi dzięki zawartych w nich kwasach omega-3. NNKT wpływają także na prawidłowy rozwój układu nerwowego i narządu wzroku u płodu.

Spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców, a także pełnoziarnistych wyrobów zbożowych pozwala na skuteczną walkę z cukrzycą. To zasługa zawartych w nich mikroelementów oraz przeciwutleniaczy, jak witamina C oraz E. Dostarczanie organizmowi wymienionych składników pozwala także na zadbanie o florę bakteryjną układu pokarmowego.

Komponowanie posiłków oraz dobór produktów

Dieta wegetariańska może być świetnym sposobem na zdrową redukcję masy ciała, a także poprawienie ogólnego stanu zdrowia. Najważniejszą kwestią jest zadbanie o różnorodność posiłków. Tylko takie podejście do diety wegetariańskiej gwarantuje dostarczenie niezbędnych składników odżywczych w prawidłowych proporcjach i uniknięcie niedoborów.

Bardzo cennymi składnikami diety wegetariańskiej są rośliny strączkowe. Będą to przede wszystkim soczewica, fasola, bób, soja, ciecierzyca. Rośliny te to świetne źródło białka, a także pierwiastków, jak żelazo, potas, fosfor czy witaminy z grupy B. Podstawą diety roślinnej są również pełnoziarniste produkty zbożowe, będące źródłem nie tylko błonnika, ale także żelaza czy selenu.

Kasze czy płatki owsiane będą zdrowym i sycącym posiłkiem, dostarczającym dużą dawkę energii. Bardzo istotne jest także dostarczenie odpowiedniej ilości zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych – sporą ich ilość zawierają takie produkty jak olej lniany, awokado czy orzechy oraz pestki. Część wegetarian sięga także po jaja oraz nabiał, który jest źródłem pełnowartościowego białka i potrafi być dodatkiem świetnie urozmaicającym dietę.

Dieta wegetariańska to nie tylko alternatywny sposób odżywiania. To przede wszystkim zdrowy styl życia, oparty na zrównoważonym sposobie odżywiania, który pozwala skutecznie walczyć nie tylko z nadwagą i wpłynąć na wydolność układu sercowo-naczyniowego, ale także być wstępem do traktowania tej diety jako filozofii życia.

Artykuł powstał przy współpracy z redakcją portalu https://wegemaluch.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here