Dziesięć niesamowitych ciekawostek z życia futbolu europejskiego

Każdy miłośnik futbolu zna interesujące ciekawostki na temat meczów, piłkarzy czy drużyn piłkarskich, które brały, biorą lub będą dopiero brać udział w Lidze Europy UEFA. Turniej jest bowiem rozgrywany nieustannie od 1971 roku i cieszy się niesłabnącą popularnością, dostarczając piłkarskich uniesień tysiącom zapalonych fanów. W poniższym artykule zaprezentujemy dziesięć nieznanych (bądź znanych dla ciekawskich) faktów z Ligi Europejskiej UEFA. Zapraszamy do lektury!

10. Finał Ligi Europy a Finał Ligi Mistrzów (zarobki)

Istnieje rażąca dysproporcja w wysokości nagrody pieniężnej za wygrany mecz finałowy w Lidze Europejskiej i Lidze Mistrzów. Zwycięski zespół Ligi Europy dostaje 5 milionów euro, natomiast drużyna, która zdobędzie puchar Ligii Mistrzów, otrzyma ponad 10 milionów euro, czyli ponad dwukrotnie więcej niż finalista Ligi Europy. 

Ten stan rzeczy wynika z umów komercyjnych, przychodów z transmisji telewizyjnych oraz innych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę jak chociażby marketing sportowy.

9. Trofeum

Puchar Ligi Europy waży około piętnastu kilogramów. Zostało wykonane ze srebra i umieszczone na cokole z żółtego marmuru. Sylwetka pucharu została zaprojektowana i po raz pierwszy wykonana w roku 1972 przez warsztat Bertoni w Mediolanie, by finaliści pierwszego finału Ligi Europy mogli się nią cieszyć po wygranym meczu. Puchar pozbawiony jest uchwytów, a nad cokołem umieszczono grupę graczy, która podtrzymuje ośmiokątny puchar z logo UEFA.

8. Przepiękna passa

Szwedzki klub IFK Göteborg rozegrał dwadzieścia pięć meczów w Lidze Europejskiej w okresie od 1980 do 1987 roku. W żadnym z meczów nie przegrał, natomiast wygrywał LE w sezonach 1981/82 oraz 1986/87.

7. O drużynie, która nigdy wcześniej nie brała udziału w Lidze Europejskiej UEFA

Mowa tu oczywiście o angielskim klubie Chelsea. Jako jedyna z 32 drużyn spierających się o puchar w sezonie 2012/13 nigdy wcześniej nie brała udziału w turnieju.

6. Najwięcej bramek w jednym meczu

Osobą, która strzeliła najwięcej bramek w jednym meczu Ligi Europy UFEA, jest Eldar Hadžimehmedovic. W meczu pomiędzy Lyn Fotball a NSÍ Runavík bośniacko-hercegowiński piłkarz strzelił sześć goli dla pierwszej z wymienionych drużyn. Mecz odbył się w 2003 roku.

5. Hat-trick wielokrotny

Liczba graczy, którzy zdobyli więcej niż jednego hat-tricka, biorąc udział w rozgrywkach Ligi Europy UEFA, wynosi jedenaście. Graczem, który zdobył hat-tricka trzykrotne, jest Radamel Falcao.

4. Piłkarz, który wziął udział w największej ilości rozgrywek Ligi Europy UEFA

Graczem, który wbiegł na murawę aż 96 razy podczas rozgrywek Ligi Europejskiej UEFA, był Włoch Giuseppe Bergoni występujący w barwach Inter Milan.

3. Kraje, które nigdy nie brały udziału w rozgrywkach Ligi Europy UEFA

W grupie krajów, które nigdy nie brały udziału w żadnym meczu Ligi Europy, znajdują się: Estonia, Litwa, Walia, Irlandia Północna, Islandia, Wyspy Owcze, Gruzja, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Malta, San Marino, Andora, Gibraltar oraz Liechtenstein.

2. Najwyższe miejsce w rankingu

Klubem, który zajmuje największą pozycję w rankingu rozgrywek Ligi Europy UEFA, jest włoski klub Inter Milan z 236 punktami. Na drugim miejscu znajduje się portugalski Sporting CP, a na trzecim angielski Tottenham Hotspur.

1. Kraj z najwyższą liczbą uczestniczących w rozgrywkach Ligi Europy UEFA klubów

Niemcy są krajem, z którego pochodzi aż siedemnaście klubów piłkarskich, które brały udział w rozgrywkach Ligi Europy UEFA.

W tym krótkim zestawieniu nie znalazłoby się oczywiście miejsce na wymienienie wszystkich ciekawostek, jednak warto znać każdą z nich, bo wszystkie są częścią ogromnej historii europejskiego futbolu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here