Znaleźć dobry hosting w dżungli ofert to naprawdę duże wyzwanie. Po wielu różnych awariach firm hostingowych i czasami utracie istotnych danych takich jak strony internetowe trzeba przyjrzeć się bardzo dobrze ofertom i wybrać tą najlepszą, której chcemy powierzyć swoje dane i biznes on-line.

Bardzo często klienci zwracają uwagę przede wszystkim na cenę. Im jest ona niższa, tym lepiej. I najczęściej w ten sposób podejmowana jest decyzja. Dlatego też najczęściej wśród ofert firm hostingowych możemy znaleźć super promocje cenowe na pierwszy rok użytkowania, który ma zachęcić nas do wykupu abonamentu. Co ciekawe wiele osób nie patrzy na inne czynniki – jest to niezrozumiałe, zwłaszcza że kiedy kupujemy pralkę, lodówkę, telefon czy samochód poza aspektem cenowym patrzymy na wiele parametrów analizując je z innymi ofertami. Co dziwne – klienci w ogóle przy wyborze hostingu tego nie robią. Dlatego warto zmienić swoje nawyki i zanim wybierzesz hosting dla swojej firmy, warto sprawdzić kilka aspektów.

Czym się kierować przy wyborze hostingu

 

Sprawdź cenę hostingu w drugim roku

Wiadomo, decydując się na hosting, nie wybieramy firmy na jeden rok, a związujemy się z nią na kilka najbliższych lat. Dlatego też warto dowiedzieć się, ile faktycznie zapłacimy w drugim roku. Często firmy hostingowe kuszą nas niezwykle atrakcyjną cena w pierwszym roku, tak aby później w następnym roku podnieść cenę wielokrotnie.

Sprawdź dostępność danego hostera i limity

Nigdy nie wierz w reklamy, że wykupując dany hosting mamy wszystko bez limitów. Zawsze powyżej jakiejś liczby firma hostingowa nakłada blokady, to w jaki sposób ograniczenia są nakładane jest bardzo istotne, ponieważ taka sytuacja może kompletnie zablokować funkcjonowanie firmy poprzez ograniczony dostęp do strony internetowej i poczty e-mail. Dodatkowo niezwykle istotny jest uptime, czyli gwarancja nieprzerwanego działania i dostępu do danego hostingu. Minimum jakie w obecnych czasach hosting powinien spełniać to 99,95% lub wyżej dostępności rocznie. Dostępność poniżej takiej wartości to szykujące się problemy, i bardzo niska jakość.

Poczytaj opinie o danej firmie hostingowej

Każda firma ma swoje mocne i słabe strony W sieci można znaleźć zarówno pozytywne i negatywne komentarze w sieci o każdej firmie. W przypadku firm hostingowych warto prześledzić tematyczne fora i prześledzić posty dotyczące awarii. Czego awaria dotyczyła w danej firmie hostingowej, jak przebiegała obsługa klienta oraz jak szybko uporano się z problemem. Awarie czy krótkie dostępy mogą zdarzyć się w każdej firmie, nawet największe firmy hostingowe doświadczają awarii. Jednak zbyt częste awarie to naprawdę zły znak.

Sprawdź jak często firma robi backup danych

Oczywiście, każda firma w swojej ofercie zawarła informacje o backupie. Jednak warto dokładnie przeanalizować ten aspekt i sprawdzić jak często wykonywane są kopie danych, kiedy, w których godzinach, jakich narzędzi firma używa oraz czy masz łatwy dostęp do tych danych.

Jak widać na podanych przykładach bardzo istotne jest wiele aspektów związanych z wyborem hostingu. Nigdy nie powinniśmy decydować na podstawie ceny, a rzetelnej analizy całej oferty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here