Podejmowanie decyzji jest procesem skomplikowanym, wymagającym dokładnego rozważenia wszystkich za i przeciw. Dokonanie szybkiego wyboru, bez przemyślenia może być brzemienne w skutkach. Zbyt pochopne decyzje mogą pokierować naszym życiem w niepożądanym kierunku, dlatego nie należy ich podejmować. Czasem jednak nie mamy zbyt dużo czasu na to, aby określić swoje stanowisko w danej sprawie. Dlatego musimy nauczyć się wybierać pod presją czasu, spośród dostępnych możliwości, z całą świadomością konsekwencji, jakie takie działanie niesie za sobą.

Nie chodzi tu o wybór pomiędzy tym, jaką sukienkę założymy na randkę, czy zjemy na śniadanie płatki z mlekiem, czy jednak kanapki, albo czy wypijemy piwo, czy drinka. Mowa o ważnych, życiowych wyborach, które każdy z nas podejmuje na różnych etapach życia. Już jako nastolatki zmuszeni jesteśmy do wyboru dalszej drogi życiowej. Wybór kierunku liceum czy technikum, a później studiów wyższych w dużej mierze decyduje o tym, kim będziemy w przyszłości i jaką pracę przyjdzie nam wykonywać. Będąc osobą dorosłą, podejmujemy decyzje, które są ważne dla nas i dla naszych najbliższych. Kierując zespołem pracowniczym, jako menager czy dyrektor, także nie możemy ustrzec się przed dokonywaniem wyborów. Jak podejmować trafne decyzje w jak najkrótszym czasie?

  1. Decyzje podejmuj na chłodno

Kierowanie się emocjami, działanie pod presją czasu i nacisków ze strony otoczenia, nie sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji. Łatwiej będzie nam wybrać dostępną opcję, jeśli zabierzemy się do tego znacznie wcześniej. Musimy wziąć przy tym pod uwagę wyłącznie obiektywne fakty. Jeśli przychodzi nam to z trudem, dobrą metodą jest wypisanie na kartce lub w formacie cyfrowym wszystkich plusów i minusów konkretnych rozwiązań, pomiędzy którymi podejmujemy decyzje. W ten sposób obiektywnie będziemy mogli dokonać najlepszego w danej sytuacji wyboru. Zaoszczędzimy sobie przy tym nie tylko czasu, ale i stresu. Łatwiej będzie nam prześledzić, która decyzja będzie korzystniejsza dla nas, naszej rodziny, przyjaciół czy pracowników podlegających nam w organizacji.

  1. Mniej możliwości wyboru

Znacznie prościej przyjdzie nam podjąć decyzję, jeśli będziemy mieli do wyboru 2-3 opcje, niż 100 rozwiązań. Im mniej możliwości, to dla osoby decyzyjnej znacznie lepiej. Najlepiej dokonać wstępnej selekcji rozwiązań, pozostawiając sobie tylko trzy potencjalne opcje, optymalnie spełniające nasze wymagania. Pozwoli to na efektywne porównywanie ich względem siebie i ocenę pod kątem obiektywnej atrakcyjności. W przeciwnym wypadku zostaniemy przytłoczeniu mnogością opcji wyboru, a ich analiza zajmie nam bardzo dużo czasu.

  1. Czy słuchać intuicji?

Wydawać by się mogło, że przy podejmowaniu decyzji należy pozostawać obiektywnym. Chłodny umysł i brak emocji są sprzymierzeńcami przy nauce łatwiejszego dokonywania wyborów, ale jednocześnie nie powinniśmy całkowicie ignorować tego, co do powiedzenia ma nasza podświadomość. Często z analizy wad i zalet danego rozwiązania wynika, że nie jest ono najlepsze w naszej sytuacji, ale intuicja podpowiada nam, że właśnie tą opcję powinniśmy wybrać. Podświadomość powinna spełniać istotną funkcję w dokonywaniu wyborów. Często na papierze coś wygląda bardzo dobrze, ale są to tylko pozory. Na przykład, kupując samochód od handlarza, skłaniamy się do oferty najbardziej zachwalanej przez niego. Wszystko wydaje się być świetne – stan pojazdu, przebieg w km, czy szacunkowe spalanie paliwa, ale coś nam podpowiada, że nie jest to dobry wybór. Być może niewerbalne komunikaty wysyłane przez handlarza albo nasze przeczucie mówi nam, że powinniśmy wybrać zupełnie inny pojazd. Taka nieoczywista decyzja może nam wyjść na dobre, ponieważ pojazd w przyszłości okaże się bezawaryjny, bezwypadkowy i świetnie spełni nasze oczekiwania.

  1. Testy na własnej skórze

Teoretyczne podejmowanie decyzji jest problem, ale dodatkowych argumentów może dostarczyć nam praktyka. Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie od dewelopera, sprawdźmy, w jakiej okolicy znajduje się dana inwestycja. Jeśli to możliwe, wejdźmy do bloku czy apartamentowca, w którym pożądany lokal się znajduje, popytajmy sąsiadów o to, jak się mieszka na takim osiedlu. Spróbujmy pobyć w tym miejscu przez cały dzień. Nie szczędźmy czasu i energii na to, aby poznać wszystkie czynniki wpływające na decyzję zakupową. Mając szeroką wiedzę teoretyczną (prospekt dewelopera) oraz zbierając praktyczne informacje o mieszkaniu, będziemy mogli łatwiej podjąć świadomą decyzję o podpisaniu notarialnej umowy lub odrzuceniu oferty sprzedającego.

  1. Uczmy się na błędach

Nauka na własnych i cudzych błędach jest sztuką. Jednak zawsze wtedy, gdy podejmujemy ważne dla naszego życia decyzje, powinniśmy spojrzeć wstecz. Być może już kiedyś znaleźliśmy się w podobnej sytuacji, albo nasi bliscy musieli podjąć taką samą decyzję. Ich opinie i informacje o popełnionych błędach pomogą nam w omijaniu opcji sprowadzających nas na negatywną drogę życiową.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułKiedy warto założyć firmę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here