Jednym z głównych powodów dla których chcemy założyć działalność są zarobki i teoretyczna wolność jaką daje firma. Niestety nie zawsze pokrywa się to z naszymi oczekiwaniami i są powody czasami dla których nie warto lub po prostu jesteśmy do tego zmuszeni do założenia firmy. Pytanie kiedy warto założyć firmę i co się z tym wiąże.

Czy zakładanie firmy jest trudne ?

Obecnie otworzenie działalność gospodarczej jest niezwykle proste, i tak naprawdę wymaga od nas poświęcenia 30 minut w urzędzie gdzie złożymy stosowny wniosek. Wniosek ten będzie jednocześnie zgłoszeniem o nadanie numeru REGON, zgłoszenia do ZUS-u (chyba że chcemy dodatkowo ubezpieczyć żonę lub dzieci musimy odwiedzić później ZUS), zgłoszenia do Urzędu Skarbowego oraz wniosku o nadanie numeru NIP jeżeli taki nie został jeszcze nadany.

Muszę prowadzić działalność

 

Są takie sytuacje, kiedy nie tylko warto ale wręcz musimy zarejestrować działalność gospodarczą. Najczęściej taki przymus związany jest nie tyle z faktem prawnym, że kiedy wykonujemy jakieś usługi w sposób ciągły to musimy założyć działalność, a bardziej z charakterem naszej pracy. Kiedy świadczymy usługi głównie dla firm zdecydowanie łatwiej rozliczać się pomiędzy firmami na podstawie wystawionych rachunków/faktur niż każdorazowo zleceniodawca ma z nami podpisywać umowę, wyliczać i płacić podatek, czy też opłaty do ZUS-u. Czasami też jesteśmy zmuszeni do założenia firmy przez pracodawcę który chce z nami nawiązać współpracę/pracę na zasadzie samozatrudnienia. Z czego to wynika? Jak wyżej wspomniałem, z prostoty rozliczenia, oraz faktu, że umowę między firmami znacznie łatwiej zerwać przez co nie wiążą pracodawcę znacznie ostrzejsze przepisy prawa pracy.

Nie warto pakować się w dodatkowe obowiązki i opłaty

 

Jak powszechnie wiadomo, prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi niezbędnymi opłatami które czasami ciężko uniknąć. Jak z prowadzenia księgowości w firmie przez księgową lub biuro księgowe jesteśmy w stanie uniknąć przez prowadzenie dokumentacji samodzielnie, to z opłaty do ZUS-u nie. Pomimo, że opłata ta przez pierwsze dwa lata jest zmniejszona, to i tak – jest opłatą stałą niezależnie od tego czy na nią zarobimy. Właśnie dlatego czasami zwyczajnie nie warto otwierać firmy, po prostu kiedy mamy zamiar wykonać jednorazową usługę lub znaczących odstępach czasu lepiej wybrać inną formę np. umowę o dzieło.

Nie wyobrażam sobie pracy na etacie

 

Kiedy warto założyć firmę ? Gdy nie nadajesz się na bycie podwładnym pracownikiem. Jak nie każdy ma dryg do prowadzenia działalności gospodarczej, tak i nie każdy jest w stanie wytrzymać w pracy na etacie mając ograniczone możliwości rozwoju, zwierzchników nad sobą, gorsze wynagrodzenie czy też i stały czas pracy. Takie osoby nigdy nie będą w stanie wytrzymać na jednym stanowisku i będą wiecznie poszukiwać zmiany. Wtedy wybierają jedną słuszną drogę – prowadzenie działalności gospodarczej.

Oczywiście nie jest to proste, ponieważ wymaga od nas nie tylko dobrego pomysłu na prowadzenie firmy, ale i dużej determinacji oraz poświęcenia czasu – tak naprawdę osoby pracujące we własnej firmie pracują znacznie więcej nawet nie mając o tym pojęcia. Ale czy to jest ważne kiedy spełniamy i realizujemy swoje pasje? Kiedy czujemy się po prostu szczęśliwi? Absolutnie nie. Zwłaszcza, że wraz z odniesionym sukcesem znacznie wzrasta nasze wynagrodzenie.

Decyzja kiedy założyć firmę zależy przede wszystkim od nas samych. Musimy czuć, że to co będziemy robić sprawi, że będziemy szczęśliwi, pozwoli na rozwój i przyniesie nam odpowiednie dochody. Cóż mogę powiedzieć więcej? Mogę życzyć powodzenia i samych sukcesów w prowadzeniu działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here