Drzwi balkonowe

W ogromnej większości projektowanych i budowanych obecnie domów jednorodzinnych znajduje się przynajmniej jeden, a często wręcz kilka balkonów. Prowadzi to oczywiście, do konieczności wybrania określonego rodzaju drzwi balkonowych, co jak się okazuje, nie jest wcale takim łatwym zadaniem, jakby się to mogło wydawać przed rozpoczęciem prowadzenia inwestycji.

Jakie drzwi balkonowe wybrać?

Pytanie to zadają sobie wszyscy ci, którzy są obecnie w fazie dobierania odpowiedniego rodzaju wyposażenia swoich nowych domów. Okazuje się, że podjęcie tej decyzji nie jest wcale tak proste i szybkie. Na rynku występują różnego rodzaju typy drzwi balkonowych, które różnią się od siebie konstrukcją i zasadą działania oraz oczywiście wynikającymi z tego powodu różnymi zaletami, lecz także wadami.

Wersja jednoskrzydłowa

Drzwi jednoskrzydłowe są zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w całym kraju. Są bardzo proste w montażu, a także w obsłudze. Dodatkowo, co bardzo ważne dla wielu inwestorów, są zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem.

Oprócz łatwości w montażu drzwi tego typu charakteryzują się dużą szczelnością zarówno na powietrze, jak i wilgoć. Charakteryzują się całkiem przyzwoitymi parametrami szczelności akustycznej i odpornością na włamanie.

Dużą wadą jest dolny próg, który uniemożliwia dostanie się na balkon osobom niepełnosprawnym lub dzieciom.

Drzwi w wersji dwuskrzydłowej

Rozwiązanie tego typu stosowane jest stosunkowo rzadko, ze względu na obecność stałego słupa pośrodku przejścia na balkon. Wynikają z tego powodu oczywiste ograniczenia użytkowe, lecz także zwyczajna niewielka estetyka takiego rozwiązania.
Jeśliby chcieć się zastanowić nad zaletami tego rozwiązania, jedyne co może przyjść do głowy, to możliwość otworzenia obu drzwi jednocześnie co pozwoli na uzyskanie dużej przestrzeni.

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne

Choć na pierwszy rzut oka tego typu drzwi niewiele się różnią od innego rodzaju wymienionych wcześniej modeli, to jednak zasada działania jest w ich przypadku całkowicie inna. W przypadku tradycyjnych drzwi balkonowych, podczas ich montażu i projektowania danej przestrzeni, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że będą one zajmowały całkiem sporo miejsca w momencie pełnego otwarcia, ponieważ będą znajdowały się w pozycji prostopadłej względem ściany. Drzwi przesuwne natomiast przesuwają się równolegle do niej, dlatego też zajmują znacznie mniej miejsca. Kolejną olbrzymią zaletą tego typu modeli jest fakt, że ich szerokość może być znacznie większa niż w przypadku poprzednich wersji drzwi balkonowych. Daje to o wiele lepsze parametry użytkowe.

Do wad takiego rodzaju drzwi należy konieczność zachowania olbrzymiej uwagi podczas montażu. Nawet niewielkie błędy podczas zakładania szyn mogą spowodować później wiele problemów.

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne

Ten model jest zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem ostatnich lat. Zawdzięcza to panującej modzie na bardzo duże okna, które często sięgają od samej podłogi aż do sufitu. A takie właśnie możliwości montażu okna daje ten rodzaj drzwi balkonowych. Uzyskane jest to np. możliwością wpuszczania progu drzwi w posadzkę, a także zastosowanie bardzo szerokiego skrzydła drzwi.
Wadą tego rozwiązania jest konieczność stosowania bardzo precyzyjnego montażu, wraz z użyciem odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu.

Drzwi balkonowe składane

Choć jeszcze do niedawna wszelkiego rodzaju składane harmonijkowe drzwi uznawane były za produkt najmniejszej jakości, który montowany był w miejscach zdecydowanie najmniej eksponowanych, to obecnie trend ten ulega zmianie. Dobrym tego przykładem są harmonijkowe drzwi balkonowe, które obecnie uznawane są za bardzo ekskluzywny i drogi produkt. Swój status zawdzięczają przede wszystkim dużej efektowności oraz jakości wykonania, które stoją na najwyższym poziomie. Ich olbrzymią wad jest niska szczelność, przez co stosowane są jedynie w miejscach o bardzo ciepłym klimacie.

Który model wybrać?

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy inwestor może oczekiwać nieco innego rodzaju właściwości użytkowych od swoich drzwi balkonowych. Nie mniej przed wyborem warto zapoznać się z określonymi cechami każdego z tych modeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here