zdolność kredytowa

Zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe udzielają finansowe wsparcie jedynie tym klientom, którzy wykazują zdolność w zakresie spłaty wziętych zobowiązań na konkretnych warunkach, zgodnie z zapisami zawartymi w umowie. W związku z tym każdy wnioskujący o kredyt czy szybką pożyczkę podlega weryfikacji, a podstawą wydawania decyzji pozytywnej jest odpowiednia zdolność kredytowa. Jak jest wyliczana i jakie czynniki wchodzą w jej skład? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej. Sprawdź, czy masz szansę na współpracę z bankiem i firmą pożyczkową.

Indywidualne ustalenia w zakresie zdolności kredytowej

Musisz wiedzieć, że każdy bank oraz firma pożyczkowa ustala własne warunki weryfikacji zdolności spłaty zobowiązania danego klienta. Oznacza to, że zdolność kredytowa w jednej instytucji może być niewystarczająca, aby potencjalny klient mógł podjąć współpracę, natomiast w drugiej będzie jak najbardziej akceptowana.

Najbardziej restrykcyjne zasady wyliczania zdolności kredytowej przyjmują banki. Tego rodzaju instytucje żądają od przyszłych kredytobiorców zaświadczenia o zarobkach, analizują wpływy na konto oraz generują raport BIK. Jeśli wnioskujący o zobowiązanie kredytowe posiada długi albo nie spłaca innych kredytów w terminie, raczej nie ma szans na współpracę. Co ważne, zdolność kredytowa wyliczana jest z uwzględnieniem wartości oraz rodzaju danego kredytu. Im większe jest ryzyko kredytowe, tym banki chcą się lepiej zabezpieczyć na wypadek ewentualnej niewypłacalności.

Firmy pożyczkowe wyliczają zdolność kredytową na znacznie bardziej liberalnych warunkach. Z coraz częściej pożyczki udzielane są na sam dowód, instytucje pozabankowe wymagają jedynie wypełnienia wniosku elektronicznego, w którym wskazywana zostaje deklaracja w zakresie osiąganych dochodów. Na rynku usług finansowych funkcjonują firmy pożyczkowe, które nie generują raportów BIK, dzięki czemu o finansowe wsparcie ubiegać się mogą wszyscy ci, którzy nie mają szans na współpracę z bankiem.

Czynniki, które mają wpływ na zdolność kredytową

Chociaż każda instytucja, która oferuje kredyty i pożyczki gotówkowe, wylicza zdolność kredytową przyszłych klientów na własnych warunkach, to udaje się wyodrębnić najczęściej brane pod uwagę czynniki. To między innymi:

  • wysokość miesięcznych dochodów,
  • miesięczne koszty stałe,
  • historia kredytowa,
  • dodatkowe zabezpieczenia,
  • wiek klienta.

Najczęściej po oferty zobowiązań finansowych sięgają osoby w przedziale wiekowym 24-40 lat, chociaż tego rodzaju produkty są oferowane klientom od lat 18. Warto dodać, że na zdolność kredytową wpływać może maksymalny wiek osoby ubiegającej się o kredyt czy pożyczkę. Jest to kwestia indywidualna, natomiast kredyt dla emeryta online dostępny jest najczęściej do 75 lat. Tylko nieliczne banki i firmy pożyczkowe udostępniają swoje oferty osobom po 80 roku życia.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Aby zwiększyć swoje szanse na możliwość zaciągnięcia kredytu czy pożyczki, warto podjąć dodatkową pracę zarobkową oraz spłacić wcześniej zaciągnięte zobowiązania, które niekorzystnie wpływają na historię kredytową. Bank czy firma pożyczkowa musi mieć gwarancję, że klient zachowa pełną płynność finansową, a spłata miesięcznych rat nie będzie zaburzać domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here