W wielu krajach również w Polsce broń jest najczęściej w użyciu służb mundurowych, do których zalicza się wojsko, policję, straż i ochronę. Broni mogą używać również osoby prowadzące działalność gospodarczą i amatorzy, którzy pasjonują się jej kolekcjonowaniem. W zależności od kraju, w którym żyjemy i pracujemy, różne są obostrzenia w zakresie jej użytkowania. W Polsce, aby otrzymać pozwolenie na broń, należy pozytywnie przejść przez serię testów psychologicznych. Pozwolenie na broń jest również wymagane w przypadku członków koła łowieckiego, którzy używają jej do polowania na zwierzynę. Do zakupu broni gazowej i hukowej nie jest wymagane pozwolenie. Z broni tego typu korzystają osoby prowadzące działalność. Korzysta się z niej również do obrony własnej. Taką broń może posiadać każda osoba pełnoletnia, która chce zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianego napadu ze strony osób trzecich.
Broń można nabyć w stacjonarnych i internetowych sklepach myśliwskich albo innych certyfikowanych miejscach https://www.vismag.pl/, które zajmują się dystrybucją i sprzedażą broni myśliwskiej i do obrony własnej.
Sposoby korzystania z broni
Służby mundurowe, jak policja, wojsko, straż i ochrona posiadają broń na wypadek obrony koniecznej. Działania wojskowe, praca policji, również straży miejskiej i ochrony związane są z pewnym ryzykiem. Nie można przewidzieć sytuacji, gdy będzie konieczne użycie broni w obronie własnej, podczas akcji czy pościgu za przestępcą. W takich ekstremalnych sytuacjach posiadanie borni jest konieczne.
W wojsku broń używana jest podczas ćwiczeń na poligonie, ale również w trakcie działań wojennych, gdy dochodzi do bezpośredniej konfrontacji z agresorem. Broni używa się również w niektórych dyscyplinach sportu, jak np. w Biathlonie. Myśliwi zrzeszeni w kole łowieckim korzystają z broni podczas odstrzału zwierzyny nie objętej ochroną, np. dzików.
Kolekcjonerzy i pasjonaci broni palnej kolekcjonują różne modele rewolwerów, strzelb, karabinów z czasów wojny, ale też nowe egzemplarze, które dostępne są w sprzedaży za pozwoleniem. Broń z minionych okresów historycznych stanowi swego rodzaju dzieło sztuki, zabytek, który kolekcjonuje się nie do użytkowania, a jako eksponat powieszony na ścianie albo znajdujący się gablocie.
Właściciele kantorów i osoby prowadzące działalność mogą być posiadaczami broni palnej, ale i gazowej lub hukowej. W pewnych branżach, które zakładają pewien poziom ryzyka, posiadanie broni jest wyrazem przezorności i zapewnienia sobie, rodzinie i pracownikom bezpieczeństwa.
Zakupu broni najlepiej dokonać u profesjonalnego dystrybutora broni, który posiada dobrą opinię, reputację i rekomendacje wśród klientów indywidualnych i firm korzystających z jego oferty.