Zaćma to choroba, na którą cierpi niemal 27 milionów osób na całym świecie. Tylko w naszym kraju zmagają się z nią około 800 tysięcy pacjentów – ponad 60% z nich to osoby po 60 roku życia. Schorzenie to potrafi rozwijać się latami, prowadząc do zmętnienia soczewki, a niekiedy nawet do całkowitej utraty wzroku – zwłaszcza jeżeli nie jest leczone. Jednak dzięki postępowi medycyny pojawiają się coraz to nowsze, skuteczne metody, które przynoszą ulgę chorym i poprawiają ich komfort życia. Co warto o nich wiedzieć?
Leczenie zaćmy – na czym polega?
Zaćma to choroba, przy której domowe sposoby czy też środki farmakologiczne nie przynoszą żadnego rezultatu – niezbędne jest leczenie więc chirurgiczne. W niektórych sytuacjach na jej początkowym stadium można stosować przepisane przez lekarza krople przeciwkataraktowe, jednak wraz z postępem choroby niezbędna jest operacja. Co jest jej celem? Zabieg przeprowadzany w przypadku zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki oraz zastąpieniu jej nową. Zazwyczaj przynosi bardzo dobre efekty i pacjent od razu po nim może cieszyć się znacznie lepszym widzeniem – wraca mu wzrok, którym cieszył się przed rozpoczęciem choroby. W niektórych sytuacjach nie obserwuje się wyraźnych efektów po usunięciu zmętniałej soczewki – w takim przypadku prawdopodobnie choremu towarzyszą inne choroby zwyrodnieniowe siatkówki lub uszkodzony został nerw wzrokowy. Operacje zaćmy Warszawa wykonuje się raz w życiu. Po zabiegu pacjent poddawany jest badaniom kontrolnym i stosuje krople ze steroidami oraz antybiotykiem.
Nowoczesne sposoby leczenia zaćmy
Do jednego z nowatorskich i skutecznych sposobów usuwania zaćmy zalicza się zabieg nazywany fakoemulsyfikacją. Ceniony jest za szybkie efekty, małą inwazyjność oraz bezpieczeństwo. Aby rozbić zmętniałą soczewkę, wykorzystuje się ultradźwięki – zostaje ona rozdrobniona i wypłukana za pomocą specjalnego urządzenia. W jej miejscu zostaje jedynie tylna torebka, obok której wszczepiana jest sztuczna soczewka. Zabieg ten gwarantują dobrą ostrość widzenia i wymaga jedynie minimalnego nacięcia w znieczuleniu miejscowym. Cały proces trwa zaledwie 15 minut i już po kilku dniach można wrócić do codziennych aktywności. Fakomulsyfikacja to metoda, która niesie za sobą wiele korzyści. Umożliwia szybsze gojenie się ran, krótką rekonwalescencję oraz wczesną stabilizację widzenia. Wiąże się z zmniejszą ilością skutków ubocznych. Warto przeprowadzić ten zabieg na wczesnym stadium choroby i nie czekać aż zaćma w pełni dojrzeje.