Serwer VPS w małej firmie

Mała firma zwykle nie może sobie pozwolić na rozwiązania IT, z których korzysta duże przedsiębiorstwo. Jednak i mały przedsiębiorca potrzebuje czasami serwera, który poradzi sobie z obciążeniem sezonowej sprzedaży.

Na koniec 2018 roku w Polsce działało niemal 31 tys. sklepów internetowych. W samym tylko wspomnianym roku powstało ich ponad 6,8 tys., a wartość polskiego e-commerce na koniec 2019 roku może osiągnąć nawet 50 mld zł (źródło: https://www.bisnode.pl/wiedza/newsy-artykuly/wzrost-liczby-sklepow-internetowych-w-polsce/). Te dane robią wrażenie i pokazują, że sprzedaż online to coraz bardziej dochodowy biznes. Aby jednak działanie sklepu i wszystkich procesów sprzedażowych było bezproblemowe, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Jej podstawą jest dobry serwer, na którym będzie działał sklep. Dziś zastanowimy się, dlaczego serwer VPS będzie najlepszym rozwiązaniem (przynajmniej na początek) dla szybko rozwijającego się e-sklepu. Taki serwer można wynająć bez problemu, ale warto stawiać na ofertę dobrych i renomowanych dostawców usług internetowych (np. firma Domeny.pl).

Gdy sprzedaż gwałtownie rośnie

Niektóre branże charakteryzują się tym, że mają tak naprawdę sprzedaż sezonową. Wtedy przybywa gwałtownie klientów, zwiększają się obroty, zamówienia. Do sezonowej sprzedaży można jednak zaliczyć również często czas przedświąteczny, gdy klienci poszukują prezentów. Wtedy niejeden e-sklep potrafi wygenerować taki obrót jak przez cały rok. Co łączy te wszystkie sytuacje? Przede wszystkim gwałtowne obciążenie serwera. Tymczasem sklep musi działać płynnie niezależnie od liczby odwiedzających go użytkowników. Warto pamiętać, że wszelkie problemy techniczne i przerwy w działaniu e-sklepu oznaczają utratę klientów i tym samym straty finansowe.

Dlaczego serwer VPS?

Otwierając sklep internetowy, należy wszystko dokładnie zaplanować zarówno od strony biznesowej, jak i technicznej. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór odpowiedniego hostingu. Sklep musi być bowiem dostępny przez całą dobę przez Internet. Często hosting współdzielony to za mało, ponieważ nie jest odpowiednio wydajny i nie ma się pełnej kontroli nad serwerem. Można wybrać opcję z największym rozmachem i zdecydować się na serwer dedykowany. Rozwiązanie godne uwagi, ale w początkowej fazie działania e-sklepu warto wziąć pod uwagę również nieco bardziej ekonomiczną opcję w postaci serwera VPS. Taki serwer sprawdzi się również, gdy będzie dochodziło do sezonowego wzrostu sprzedaży, a i przed świętami powinien również sprawdzić się doskonale.

Serwer VPS – zalety

Serwer VPS jest rozwiązaniem zbliżonym do serwera dedykowanego pod względem możliwości i niezależności. Dostawca zwykle gwarantuje niezawodność i odpowiednią moc obliczeniową. Do tego można samodzielnie skonfigurować serwer VPS. Taka maszyna zapewnia szybkie ładowanie strony sklepu, łatwa jest jego obsługa poprzez panel klienta. Wybierając taki serwer, warto także zwrócić uwagę, jak często wykonywany jest backup danych oraz czy mamy dostęp SSH oraz ochronę przed atakami DDoS.

Serwer VPS jest kompromisem między serwerem dedykowanym, który najlepiej sprawdza się przy bardzo dużych projektach, a hostingiem współdzielonym. Warto postawić na VPS właśnie dlatego, że otrzymuje się dobre zaplecze serwerowe bez generowania dużych kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here