Radca prawny za darmo

Choć zdecydowana większość radców prawnych udziela pomocy prawnej odpłatnie, to część z nich – i to nawet dosyć często – oferuje ją całkowicie za darmo. Oczywiście nie jest to podstawa ich działalności, ale w niektórych przypadkach za usługi te nie pobiera się opłat. Co trzeba zrobić, by z takiego wsparcia skorzystać?

Kto za darmo, kto odpłatnie?

Istnieje szereg okoliczności, na podstawie których radca prawny może zrealizować swą usługę za darmo. Pierwszą z nich są darmowe porady prawne, które zwykle organizowane są przez określone kancelarie. Ich celem jest wypromowanie wybranej jednostki gospodarczej i tak zwane budowanie pozytywnego public relations. W organizacji darmowych porad, czynną rolę odgrywają również lokalne media.

Uzyskanie takiej pomocy nie jest trudne i w zasadzie jest dostępne dla każdego. Warunek jest jeden: osoba zainteresowana musi dokonać wcześniejszej, telefonicznej rejestracji. Petent po zgłoszeniu chęci swego uczestnictwa, otrzyma od przedstawiciela radcy prawnego informację nt. daty i godziny spotkania.

Inne okoliczności

Z darmowej porady radcy prawnego mogą skorzystać również i te osoby, które prześlą stosowne oświadczenie, iż nie są w stanie sfinansować takiej usługi z własnej kieszeni. Dotyczy to zwłaszcza petentów, którzy borykają się z problemem wysokich długów lub skomplikowanymi kwestiami mieszkaniowymi.

Do kogo należy wysłać taki wniosek? Najlepiej do podmiotu, który zajmuje się darmowym doradztwem prawnym. W Internecie (i w innych, lokalnych mediach) można znaleźć informacje, kto w najbliższym otoczeniu zajmuje się realizacją podobnych usług wsparcia o charakterze prawnym.

Kiedy nie można skorzystać z pomocy nieodpłatnej?

Radca prawny z reguły sam określa, w jakich sprawach chce pomóc swoim klientom. Utarło się jednak, że z darmowej pomocy prawnej nie mogą skorzystać osoby, których sprawy dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej. Wszyscy pozostali mogą liczyć na pełne wsparcie. Zwłaszcza, jeśli pomoc dotyczy spraw rodzinnych, karnych, skarbowych i oddłużeniowych.

Podsumowując, skorzystanie z darmowej pomocy radcy prawnego, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy tylko zgłosić się do odpowiedniego podmiotu, złożyć stosowne oświadczenie i zgłosić, czego ma dotyczyć pomoc. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wniosek osoby zainteresowanej zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here