Poszukiwanie pracy przez internet

Dostęp do internetu znacznie ułatwia załatwianie różnych spraw, jest też bardzo korzystny przy poszukiwaniu pracy. Zamiast sięgać po gazetę i weryfikować aktualność znajdujących się tam ogłoszeń telefonicznie, można skorzystać z serwisów z anonsami i zrobić to znacznie szybciej. Dostępne w internecie ogłoszenia o pracę zamieszczane są przez pracodawców nie tylko na specjalnych stronach, ale również na przeróżnych portalach lokalnych czy w serwisach społecznościowych. Ułatwieniem dla szukających pracy są wbudowane filtry, spotykane w szczególności na dedykowanych stronach. Dzięki filtrom można np. zawęzić wyszukiwanie do określonego zawodu lub typu pracy – praca fizyczna, praca za biurkiem, praca jako kierowca itd.

Jeśli ktoś zainteresowany znalezieniem pracy nie ma możliwości przeglądać regularnie aktualnych anonsów, na wielu stronach istnieje opcja przesyłania powiadomień na e-mail. Wybrane ogłoszenia w internecie z pracą fizyczną lub inną zostaną skatalogowane i udostępnione w treści e-maila, który będzie wysłany pod konkretny adres przynajmniej raz dziennie. Pozwala to sprawdzać oferty na bieżąco bez konieczności ciągłego wyszukiwania tych samych fraz w wielu różnych serwisach.

Istnieją strony, które poświęcone są wyłącznie poszukiwaniom pracy. Czy wystarczy co pewien czas je odwiedzać? Gdzie szukać ogłoszeń o pracy fizycznej w internecie? Poza pewnymi wręcz obowiązkowymi adresami należy zaglądać na strony lokalne. Niektórzy pracodawcy nie zamieszczają anonsów na ogólnopolskich witrynach, bo uważają, że powoduje to zbędne zamieszanie, a i tak chcą zatrudnić kogoś z najbliższej okolicy. Dlatego też raczej ogłoszenie o wolnym stanowisku w lokalnym zakładzie pojawi się na stronie czy forum miasta, ewentualnie zostanie powieszone na słupach ogłoszeniowych wraz z krótką charakterystyką pracy i numerem telefonu.

Najwięcej ogłoszeń związanych z pracą fizyczną pojawia się w okresie letnim, co jest spowodowane zwiększeniem zapotrzebowania na pracowników dorywczych czy tymczasowych. W zakładach przetwórstwa często brakuje osób do inwentaryzacji, magazynowania, sprzątania czy nawet rozładowywania towaru, w branży rolniczej potrzebni są ludzie do dbania o uprawy – niekiedy można zatrudnić się na kilka tygodni czy nawet dłużej. Taki rodzaj pracy fizycznej pozwala dorobić sobie oraz zyskać doświadczenie, zdarza się też, że pracodawca nawiązuje z najlepszymi dłuższą współpracę. Z ofert tymczasowej pracy fizycznej bardzo chętnie korzystają osoby bez doświadczenia, niepełnoletnie, początkujące – jest to dla nich okazja do poznania rynku pracy i jego specyfiki, nie mówiąc nawet o kwestiach zarobkowych. Niekiedy pracodawca chętnie zatrudnia również obcokrajowców, nawet bez dobrej znajomości polskiego. Bywa, że to naprawdę solidni pracownicy, szybko odnajdujący się w mieszanym zespole. Decydują się na podjęcie pracy fizycznej, bo są w trakcie uczenia się języka i jakakolwiek inna praca mogłaby być dla nich zbyt dużym wyzwaniem, przynajmniej na początku – w pracy fizycznej mogą podszkolić język i poznać nowe osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here