Palety plastikowe i drewniane to niezbędne akcesoria w wielu branżach, takich jak spożywcza, chemiczna, transportowa itp. Umożliwiają one bezpieczne przewożenie różnych towarów, bez obaw, że zostaną one uszkodzone. Które palety transportowe są lepsze? Plastikowe czy drewniane?

Plastikowe czy drewniane – które palety wybrać?

Jeszcze do niedawna firmy wybierały jedynie drewniane palety transportowe. Obecnie ten trend się zmienił i można zaobserwować coraz większe zainteresowanie paletami z tworzyw sztucznych. Dlaczego? Na stronie jednego z producentów palet plastikowych (www.erg-system.pl/kategoria/palety-plastikowe) możemy przeczytać, że są one wykonywane z najlepszej jakości materiałów i są stale kontrolowane, dzięki czemu zapewniony jest bezpieczny transport towarów, co szczególnie istotne jest w branży spożywczej. Nic więc dziwnego, że osoby prowadzące odpowiedzialny biznes chcą korzystać z produktów wysokiej klasy.

Palety plastikowe – dlaczego warto je wybrać?

Palety z tworzyw sztucznych mają swoje zalety i wady. Więcej jest oczywiście korzyści wynikających z używania takich palet transportowych. Przede wszystkim można je przetworzyć ponownie, co nie jest bez znaczenia dla naszego środowiska. Jeśli palety ulegną zniszczeniu lub po prostu zostaną złamane, można z nich zrobić nowe produkty.

Palety transportowe z tworzyw sztucznych mają też dosyć długą żywotność. Na pewno jest ona znacząco dłuższa niż w przypadku palet drewnianych. Średnia żywotność takich palet to 10 lat lub nawet dłużej, więc inwestycja w produkty tego rodzaju jest zwyczajnie opłacalna.

Do zalet palet plastikowych zaliczyć można również ich wytrzymałość. Są one odporne na działanie szkodliwych substancji, takich jak szkodliwe chemikalia. Można ich także używać w każdych warunkach klimatycznych, niezależnie od temperatury czy poziomu wilgoci.

Palety plastikowe są także bardzo bezpieczne w użytkowaniu. W przeciwieństwie do drewnianych palet, nie mają one gwoździ i drzazg. Nie ma więc obaw o skaleczenie się podczas podnoszenia towarów. Do zalet można jeszcze zaliczyć łatwość czyszczenia i lekkość. Niektóre palety z tworzyw sztucznych mogą być nawet o 30% lżejsze od tych wykonanych z drewna.

Palety drewniane – wady i zalety

Palety drewniane są przede wszystkim tanie, co wiele osób może przekonać. Są także dosyć łatwe w naprawie, ponieważ można wymieniać w nich niektóre elementy, które łatwo dostać. Ponadto, nawet jeśli ulegną one już zniszczeniu, można je zwyczajnie przetworzyć na papier.

Palety drewniane można wykonać w różnych wymiarach, które dostosowane będą do przewożenia towarów konkretnej wielkości. W dodatku są łatwe w konstrukcji i można je szybko wykonać.

Niestety, produkty te mają też swoje wady. Są cięższe od palet plastikowych, co ma największe znaczenie podczas transportu lotniczego. Bardzo trudno zachować na nich czystość, a powstałe zabrudzenia trudno usunąć. Dodatkowo, w paletach mogą rozwijać się grzyby i bakterie, co jest niedopuszczalne podczas przewożenia niektórych towarów. Niektórymi elementami palet można się także zranić, np. gwoździami.

Jak widać, nie bez powodu odchodzi się już od palet drewnianych. O wiele więcej zalet mają palety transportowe z tworzyw sztucznych. Są lekkie, wytrzymałe i mogą nam służyć nawet przez ponad 10 lat eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here