Gałęzią sztuki, która w tempie błyskawicznym się rozwinęła jest bez wątpienia film.Ta dziedzina z prymitywnego i prostego poziomu, który prezentowała na początku wieku dwudziestego bardzo szybko przekształciła się w pełnoprawną sztukę. Efekty tej przemiany widać po liczbie festiwali, na których prezentuje się najważniejsze dzieła. W tym momencie mamy do czynienia z ich niesamowitą mnogością. Nie są to tylko niszowe wydarzenia, a o ich randze niech świadczy fakt, że filmy eventowe z takich festiwali są szeroko oglądane i komentowane. W poniższym zestawieniu pokażemy w jakich miastach odbywają się najważniejsze festiwale i je opiszemy.

Karlowe Wary

Nie jest to może najważniejsze wydarzenie filmowe roku, a filmy eventowe z tego wydarzenia nie są najczęściej przytaczane w plotkarskiej prasie. Nie zmienia to jednak faktu, że ten powstały w 1946 roku festiwal jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych, jeżeli chodzi o filmy. Odbywa się on w mieście, które jest znanym czeskim uzdrowiskiem. Festiwal jest wydarzeniem obowiązkowym dla każdego miłośnika filmu. W jego trakcie na terenie całego miasta można uczęszczać na konferencje poświęcone festiwalowym dziełom oraz obejrzeć premierowe filmy. Dla samych twórców jest to również niezwykle ważne wydarzenie, a to przez wyróżnienie, które jest na nim rozdawane, a chodzi o Kryształowy Globus – obiekt pożądania reżyserów, producentów czy aktorów.

Wenecja

Uznaje się go za najstarszą imprezę filmową na świecie, na początku istnienia tego eventu filmy nie były jeszcze tak rozwinięte, choć zaczęto je już wtedy traktować jak sztukę równą książkom czy obrazom. Na tym powstałym w 1932 roku festiwalu artystom rozdaje się Złotego Lwa za najlepszy film oraz Puchar Volpi dla aktorów występujących w filmie. Poza tymi dwoma głównymi nagrodami istnieje również Lew koloru srebrnego czy nagrody jury. Sam event ma miejsce – wbrew nazwie – na wyspie Lido, a nie w samej Wenecji. Festiwal miał pewne problemy w latach 70, jednak ponownie odzyskał pełnię blasku oraz prestiżu w latach 80.

Cannes

Niezwykle prestiżowy festiwal odbywa się także we Francji, a konkretnie w położonym na Lazurowym Wybrzeżu Cannes. W trakcie tego odbywającego się na bardzo urokliwym terenie festiwalu przyznawana jest Złota Palma – najprawdopodobniej druga najważniejsza nagroda filmowa po Oscarach. Biorąc pod uwagę prestiż oraz wielką wagę tego wydarzenia nie powinno dziwić, że corocznie pojawiają się na tym wydarzeniu najważniejsze postacie światowego filmu. Natężenie gwiazd w Cannes podczas trwania tej imprezy jest ogromne, stąd filmy eventowe z tego wydarzenia również cieszą się ogromną popularnością wśród dziennikarzy i to nie tylko branży filmowej.

Toronto

Jeżeli myślimy o filmie w Ameryce Północnej, to najpewniej najbliższym nam skojarzeniem jest Beverly Hills oraz Hollywood w Los Angeles – nic bardziej mylnego. Najważniejszy festiwal w tej części globu odbywa się w kanadyjskim Toronto. Uznaje się go za pierwsze tego typu wydarzenie w Ameryce Północnej, a jego inauguracja miała miejsce w 1976 roku. Ma on nietypowy przebieg względem innych imprez tego typu, gdyż nie jest to typowy konkurs, a przegląd. Ogromną władzę przy wyborze najlepszej pozycji w danym roku ma publiczność. Podczas eventu pokazywane jest przeszło 300 filmów z więcej niż 60 krajów.

Berlin

Wypełnia on klasyczną trójkę europejskich festiwali (dodatkowo znajdziemy w niej Cannes oraz Wenecję). Na odbywającym się od 1951 roku festiwalu przyznawane są Złote Niedźwiedzie oraz Srebrne Niedźwiedzie. Odbywa się on w lutym i mimo, że może o tej porze roku w Berlinie nie jest tak pięknie jak w Cannes podczas tamtejszego festiwalu, to i tak przyciąga on rzesze sympatyków filmu z całego Świata. Natomiast wszystkie osoby zainteresowane, które nie mogą udać się tam osobiście z wypiekami na twarzy obserwują filmy eventowe z tego wydarzenia.

Nie tylko Oscary

Jak widać osoby żywo zainteresowane filmem mają co robić przez cały rok – w jego trakcie przyznawane jest mnóstwo niezwykle ważnych nagród, które zdecydowanie warto śledzić. Nawet jeżeli nie można się udać w jakieś miejsce osobiście, to i tak w czasach tak szybkiego obiegu informacji oraz zaawansowanej technologii nic nie stoi na przeszkodzie, aby oglądać filmy eventowe z takich imprez i chłonąć wydarzenia. Zdecydowanie polecamy żywo interesować się tą sztuką!

Po więcej informacji o filmach zapraszamy na meggot.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here