Chociaż to leasing cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, finansowanie zakupu kredytem także może być opłacalne. Zanim jednak zaczniesz starać się o kredyt samochodowy dla firm, poznaj najważniejsze informacje.
Banki chętnie udzielają wsparcia finansowego przedsiębiorcom, traktując ich jako wiarygodnych klientów. Dlatego standardem są kredyty samochodowe dla firm na elastycznych warunkach finansowych. Aby jednak taka opcja była korzystna dla przedsiębiorstwa, trzeba dokładnie przeanalizować kilka istotnych aspektów.
Kredyt na nowe czy używane auto?
Kredyty pozwalają na sfinansowanie zakupu właściwie każdego pojazdu – może to być samochód pochodzący od dealera oraz auto używane (np. od osoby prywatnej, z komisu, z salonu samochodowego).
Ważne jest jednak to, aby pojazd spełniał kryteria stawiane przez bank. O ile w przypadku nowych samochodów nie ma z tym żadnego problemu, tak używane auta nie mogą być starsze niż ustalony rocznik (np. 5 lat).
Jakie warunki należy spełnić?
Chociaż kredyt samochodowy dla firm udzielany jest w oparciu o uproszczone procedury, nie każdy może otrzymać wsparcie. Banki dość restrykcyjnie podchodzą do weryfikowania przedsiębiorców – nie tylko pod kątem zdolności kredytowej.
Aby otrzymać kredyt na zakup firmowego pojazdu, należy m.in.:
- osiągać odpowiednio wysokie obroty
- mieć dobrą historię kredytową
- wykazać się odpowiednim stażem w branży.
Oznacza to, że kredyt samochodowy nie będzie dostępny dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Problem może pojawić się również, gdy firma nie osiąga odpowiednio wysokiego przychodu.
Kredyt samochodowy – ile to kosztuje?
Trudno mówić o kosztach kredytu samochodowego, ponieważ wszystko zależy od konkretnej oferty banku. Na pewno oprocentowanie jest niższe w przypadku kredytów konsumenckich (które czasami zaciągają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą).
Przykładowo, Kredyt SMARTPLAN na nowe auta dostępny w ofercie Toyota Banku to oprocentowanie na poziomie 5,99% (RRSO 11,48%. Tymczasem Pożyczka Gotówkowa dla klientów indywidualnych charakteryzuje się oprocentowaniem na poziomie 10% i RRSO wynoszącym nawet 20%.
Kredyt samochodowy a korzyści finansowe
Rozważając zaciągnięcie kredytu samochodowego, warto przeanalizować ewentualne korzyści finansowe. Do najważniejszych zaliczyć można optymalizację podatkową – przedsiębiorca wlicza w koszty część odsetkową raty, dzięki czemu obniża wysokość płaconego podatku.
Dodatkowym atutem jest możliwość zachowania płynności finansowej. Niski wkład własny oznacza możliwość zakupu pojazdu bez konieczności dużego nakładu finansowego – przedsiębiorca „nie zamraża” kapitału, lecz może z niego korzystać. Natomiast miesięczne raty są ustalone na takim poziomie, aby ich regulowanie nie było obciążeniem firmowego budżetu.