Serwery dedykowane są oddzielnymi komputerami z największą mocą obliczeniową. Cechuje je bezawaryjność oraz najlepsze parametry techniczne. Usługa jest skierowana do dużych portali, serwisów aukcyjnych oraz stron WWW, które zarządzają wieloma usługami, takimi jak poczta, domeny czy telewizje internetowe.

Aby założyć witrynę WWW, niezbędna jest instalacja serwera, hostingu oraz domeny internetowej. Główne rodzaje serwerów to dedykowane, VPS i współdzielone.

Czym są serwery dedykowane?

Serwer dedykowany jest oddzielnym fizycznym komputerem, który ma największą moc obliczeniową z innych dostępnych urządzeń na rynku. Usługa ta jest skierowana do jednego użytkownika, który instaluje na nim własne oprogramowanie i aplikacje oraz może konfigurować go wedle swojego uznania. Klient albo zamontuje swój sprzęt w zewnętrznej serwerowni (kolokacja) albo wynajmie go od firmy hostingowej. Druga możliwość jest znacznie tańsza i prostsza, jednak druga zapewnia większą autonomię w działaniu. Serwer dedykowany jest zarządzany protokołem SSH, który służy za łączenie terminalowe komputerów. Po zakupie urządzenia można korzystać z niego indywidualnie lub wynająć go na prawach reselling hostu. Warto jednak przed zakupem upewnić się, czy serwerownia firmy znajduje się na terytorium Polski, ponieważ na wszelki wypadek warto być w jej pobliżu.

Jakie zalety mają serwery dedykowane?

Największą zaletą serwerów dedykowanych jest ich niezależność. W przeciwieństwie do VPS lub współdzielonych, użytkownik ma cały sprzęt na własność, dzięki czemu nie musi się liczyć z innymi użytkownikami. Serwery dedykowane nie mają też ograniczenia transferu (lub jest tak duży, że niemal nieprzekraczalny). Pojemność dyskowa niekiedy wynosi 2x 4000 GB, co stanowi potężną przestrzeń do działania. Serwery te są też niemal bezawaryjne. Jeśli jednak wystąpi pewna niepożądana okoliczność to w tej usłudze zawiera się profesjonalna obsługa techniczna, która jest dostępna dla klienta 24 godziny na dobę. Wykupując serwer dedykowany, nie ma też możliwości, aby ktokolwiek z zewnątrz ograniczał pracę systemu. Jest to z pewnością najlepsza oferta na rynku, jednak jest związana z najwyższą ceną.

Dla kogo jest przeznaczony serwer dedykowany?

Dzięki serwerom dedykowanym można zakładać strony WWW, pocztę czy domeny. Jednak sprzęt ten jest przeznaczony do najbardziej wymagających klientów, którym zależy na bezawaryjności. Z tej usługi korzystają właściciele dużych portali społecznościowych oraz stron, które są odwiedzane przez ogromną bazę użytkowników. Również witryny, które zarządzają wieloma platformami, takimi jak strony WWW, telewizje internetowe czy radia wymagają serwerów dedykowanych. Niekiedy do prowadzenia serwisów aukcyjnych wymagane jest też posiadanie tego rodzaju osprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here