Kiedy warto pomyśleć o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Osoby fizyczne znajdujące się w gorszej sytuacji finansowej mogą obecnie skorzystać z upadłości konsumenckiej, aby dzięki niej pozbyć się ciążącego zadłużenia. Kiedy warto zdecydować się na złożenie wniosku o bankructwo? Jakie są jego konsekwencje?

Coraz większe długi – co zrobić?

Pożyczki, kredyty, rachunki, abonamenty – każdego miesiąca wielu z nas musi spłacać spore zobowiązania. Niestety, nawet niewielkie tarapaty finansowe mogą zachwiać stabilnością finansową domowego budżetu. Brak spłaty zadłużeń może nieść ze sobą poważne konsekwencje, które mogą ciągnąć się za dłużnikiem latami.

Gdy długi są coraz większe, a problemy z ich spłatą zdarzają się coraz częściej, warto jak najszybciej poszukać sposobów, by poprawić swoją sytuację. Po pierwsze warto rozpocząć oszczędzanie, czyli ograniczyć swoje dotychczasowe wydatki. Warto też poszukać dodatkowych źródeł zarobku.

Niestety, zdarza się, że obecna sytuacja dłużnika jest na tyle poważna, że nawet maksymalne obniżenie kosztów życia oraz znalezienie pracy na drugim etacie nie pomaga. Gdy problemy z długami narastają, można rozważyć skorzystanie z upadłości konsumenckiej.

Czym jest upadłość konsumencka?

Bankructwo, inaczej upadłość konsumencka pozwala na całkowite umorzenie albo zredukowanie długów, zawarcie ugody z wierzycielami, a także zatrzymanie działań windykacyjnych i egzekucyjnych prowadzonych przez komornika.

Instytucja upadłości konsumenckiej jest dość nowa na polskim gruncie prawnym. Właśnie dlatego wiele osób poszukuje wtedy pomocy w organizacjach i kancelariach prawnych zajmujących się sprawami upadłościowymi.

Jakie są warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Żeby doszło do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów. Dłużnik musi być:

  • osobą fizyczną i nie prowadzić działalności gospodarczej
  • trwale niewypłacalny – nie może spłacić wymagalnych zobowiązań, a jego sytuacja jest trwała, a nie przejściowa

Warto przy tym zaznaczyć, że aktualnie upadłość konsumencka może być ogłoszona również w stosunku do tych osób, które doprowadziły do gorszej sytuacji finansowej samodzielnie, na przykład przez nieprzemyślane zakupy. W takiej sytuacji zmieniają się warunki spłaty zobowiązań – czas spłaty długów jest wydłużony.

Jak rozpocząć procedurę upadłości konsumenckiej?

Aby ogłosić bankructwo, osoba prywatna musi wnieść do sądu odpowiedni wniosek. W sieci można znaleźć dokładne informacje dotyczące jego wypełnienia. Także konieczne jest wniesienie niewielkiej opłaty na poziomie 30,00 złotych.

Wniosek można przygotować samodzielnie lub można skorzystać z pomocy kancelarii prawnych zajmujących się upadłościami albo udać się do organizacji pomagających osobom zadłużonym.

Upadłość konsumencka może oznaczać utratę domu lub mieszkania

Na skutek wniesienia wniosku o upadłość konsumencką dochodzi do powołania syndyka, który zarządza majątkiem osoby zadłużonej. Z tego majątku spłaca się zobowiązania. Wobec tego dłużnik, który ma znaczne zobowiązania, może wtedy narazić się na utratę domu albo mieszkania, które są jego własnością. W zamian może on otrzymać równowartość kosztów wynajmu mieszkania na 12 lub 24 miesiące.

Syndyk nie zajmuje całego mienia dłużnika – pozostawia jego rzeczy prywatne, sprzęty potrzebne do codziennego funkcjonowania.

Podsumowanie

Upadłość konsumencka jest obecnie coraz popularniejsza i decyduje się na nią wiele osób, które chciałyby zacząć żyć bez długów. Procedura nie jest skomplikowana, lecz należy pamiętać, że nie oznacza ona automatycznego umorzenia zadłużenia. Jest to możliwe jedynie w przypadku osób, które znalazły się w bardzo złej sytuacji finansowej i nie mogą regulować swoich zobowiązań. W pozostałych przypadkach sąd przygotowuje program spłaty zobowiązań, który trwa do 3 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here