Posiadanie kompresora wraz z kluczem pneumatycznym to niewątpliwie jedno z najprzydatniejszych urządzeń gospodarstwa domowego, jeżeli trzeba coś przykręcić, dokręcić czy też odkręcić. Taki połączenie pozwoli nam bez wkładu własnej siły mięśni zwalczyć nawet te najbardziej uparte śrubki. Dobranie odpowiedniego kompresora do klucza pneumatycznego to jedno z coraz częściej pojawiających się pytań przy zakupie owego zestawu. Na początek zajmiemy się jednak wyjaśnieniem najważniejszych kwestii dotyczących specyfiki tych urządzeń, aby zrozumieć istotę ich działania.

Działanie klucza pneumatycznego

Klucz pneumatyczny, z wyglądu przypomina nieco małą wiertarkę, a sposób jego działania jest zniewalająco prosty, a zarazem niebywale użyteczny podczas majsterkowania. Jego „paliwo napędowe” jest doprowadzane w postaci sprężonego powietrza od spodu poprzez przewód, którym łączymy go ze sprężarką, czy też inaczej zwanym kompresorem. Istotą działania tego niewielkiego urządzenia jest przetworzenie siły sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Nałożenie odpowiedniej nasadki i wprawienie tej energii w ruch pozwala na niemal błyskawiczne uporanie się z każdą śrubką

Zastosowanie klucza pneumatycznego

Jednym z zadań, które zmieniają całkowicie stopień trudności ich wykonania, dzięki posiadaniu klucza pneumatycznego jest wymiana kół w samochodzie. Zmieniając koła z zimowych na letnie, czy też odwrotnie mamy do wykręcenia sporą ilość mocno zaciśniętych śrubek czy nakrętek. Robienie tego ręcznie jest doprawdy udręką i wymaga nieco siły fizycznej. Po co się jednak napocić jak zrobienie tej czynności może być łatwe i proste, stosując klucz pneumatyczny.

Klucz pneumatyczny znajdzie również zastosowanie przy dokręcaniu i odkręcaniu elementów posiadających ruch obrotowy. Są to m.in. wałki, koła, tarcze.

Jak widać, korzyści wynikających z posiadania klucza pneumatycznego jest mnóstwo. Warto do swojego zestawu narzędzi gospodarstwa domowego dołączyć ten element, gdyż jeżeli chodzi o najprostsze klucze pneumatyczne to ich cena zaczyna się już od 100zł. Za te z wyższej półki zapłacimy nawet do 2-3 tysięcy złotych.

Niezbędny do pracy klucza pneumatycznego – kompresor

Abyśmy mogli cieszyć się niezwykłą przydatnością klucza pneumatycznego musimy dostarczyć do niego energię w postaci sprężonego powietrza. Do tego potrzebne będzie urządzenie, które je wytworzy. Takim urządzeniem jest właśnie kompresor, bądź inaczej zwany jako sprężarka powietrza. Sprawienie sobie takiej maszyny do własnego garażu to koszt rzędu 500zł, bądź jeżeli chcemy nieco wyższej jakości i bardziej wydajny sprzęt to liczmy się z inwestycją wysokości 1500zł. Firmą godną polecenia, która w swojej ofercie posiada sprężarki marki Boge jest – http://www.pneumatik.pl/.

Istota działania takiego kompresora opiera się na silniku, który zasysa powietrze z otoczenia, a następnie spręża je i umieszcza w zbiorniku, gdzie znajduje się one pod bardzo wysokim ciśnieniem. Tak zakumulowane powietrze, możemy pobrać do wybranego urządzenia poprzez odpowiedni przewód, w postaci gumowego węża.

Korzyści z posiadania sprężarki powietrza

  • Napompowanie kół w dowolnym pojeździe
  • Wypolerowanie karoserii auta, jeżeli posiadamy maszynę polerską zasilaną sprężonym powietrzem
  • Możliwość korzystania z klucza pneumatycznego, pistoletów do lakierowania czy też piaskowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here