Praca programisty często sprowadza się do wielu godzin spędzonych przy biurku, ze wzrokiem wbitym w monitor i rękoma na klawiaturze. Czas spędzony przy biurku podczas programowania, niestety nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Nadmiar czasu spędzanego przed komputerem może powodować różnego typu schorzeń oczu, kręgosłupa, czy nadgarstków. Stosowanie ergonomicznych rozwiązań przy tworzeniu miejsce pracy ma istotny wpływ na produktywność w ciągu całego dnia pracy, dlatego by pracować efektywnie oraz jak najdłużej zachować dobre samopoczucie ważne jest dbanie o odpowiedni komfort pracy.

Zadbaj o postawę podczas programowania

Jednym z najistotniejszych elementów wpływającym na komfort pracy programisty jest wybór odpowiedniego biurka i krzesła. Programiści większość swoich obowiązków wykonują w pozycji siedzącej, co często może prowadzić do niepożądanego obciążenia kręgosłupa. Szukając biurka i krzesła do pracy należy wybierać takie meble, które posiadają dużą możliwość regulacji, tak by móc dostosować ich wysokość na naszych indywidualnych potrzeb. Ważne by blat biurka przy którym programujemy powinien się znajdować na wysokości naszych łokci. Dobrym pomysłem jest praca przy biurku typu sit/stand, z regulacją dającą możliwość pracy na stojąco i siedząco. Dobry fotel do pracy przy komputerze powinien zapewnić prawidłowe podparcie wszystkich części ciała, w tym także łokci. Stabilne podparcie rąk na podłokietnikach pomoże uniknąć bólu nadgarstków spowodowanym długotrwałym pisaniem na klawiaturze. Dodatkowo dobrze, gdy nasz fotel posiadał odchylane oparcie, które pozwoli odciążyć plecy. W utrzymaniu poprawnej postawy w pracy przy biurku pomaga również podnóżek, zapewniający stabilne podparcie stopom w pozycji pozwalającej uniknąć obrzęków. Niezwykle ważne jest także robienie sobie przerw w pracy, najlepiej gdy spędzimy je aktywnie, pobudzając do pracy mięśnie.

Oszczędzaj wzrok i popraw efektywność dzięki odpowiedniemu monitorowi

Większość swojej pracy programista spędza na pisaniu kodu, dlatego podstawą jej komfortu jest  dobry monitor. Ważny jest przede wszystkim jego rozmiar i poprawne ustawienie. Kluczowe jest to by na ekranie zmieściło się jak najwięcej linijek kodu, lecz zamiast inwestować w szerokie panoramiczne monitory lepiej wybrać taki, którego budowa umożliwi zmianę orientacji wyświetlanego obrazu. Dobrym rozwiązaniem przy programowaniu, jest praca na dwóch monitorach. Drugi monitor ułatwia ona pracę między innymi umożliwiając podgląd efektów programowania na drugim monitorze oraz stymuluje do przenoszenia wzroku, a nie patrzenia się ciągle w jedno miejsce. Dla wygody pracy istotnie jest również ustawienie monitora na odpowiedniej wysokości, tak by zapobiec bólom mięśni pleców i karku.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here