Wydawałoby się, że praca taksówkarza jest prosta – kierowca przez większość dnia siedzi, a jego głównym zadaniem jest przewóz osób lub bagaży. Tymczasem praca ta wymaga konkretnych umiejętności – nie każdy sprawdzi się w tym wymagającym zawodzie.
Taksówkarz – jak zacząć?
Aby zostać taksówkarzem, zainteresowana osoba musi mieć prawo jazdy kategorii B, samochód i uzyskać licencję. Legalne wykonywanie tego zawodu wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej, np. jednoosobowej firmy. Jak wygląda praca taxi? Warszawa czy Gdańsk to duże miasta, w których taksówkarze nie narzekają na brak klientów. Co ważne, nie muszą oni samodzielnie pozyskiwać klientów – reklamą i dotarciem do potencjalnych zainteresowanych zajmują się korporacje taksówkarskie.Więcej szczegółów co do samej specyfiki pracy można znaleźć na – praca taxi Warszawa.
Praca taxi – zagrożenia
Taksówkarze to jedna z grup pracowników najbardziej narażonych na napady rabunkowe. Media często zresztą donoszą o takich napadach. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie czyhające na osoby wykonujące ten zawód – warto pamiętać o kłopotach zdrowotnych.
Siedzący tryb życia, choć może wydawać się atrakcyjny i przyjemny, faktycznie ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Taksówkarze bardzo często skarżą się na ból kręgosłupa – wystarczy zaledwie kilka godzin dziennie za kierownicą, aby po pewnym czasie pojawiły się problemy właśnie z kręgosłupem.
Choć wydawałoby się, że taksówkarze nie denerwują się, wykonując swoją pracę, to jest zupełnie inaczej. Stres wywołuje choćby fakt brania odpowiedzialności za cudze życie – każdy kierowca jest odpowiedzialny dla klienta, którego wiezie. W tym zawodzie przydaje się opanowanie i szybki refleks – to właśnie od tych cech w dużej mierze zależy, czy taksówkarz będzie uchodził za dobrego.
Dobre zarobki?
Praca taxi? Warszawa, Rzeszów czy Katowice – w każdym z tych miast nie brakuje korporacji taksówkarskich. Wiele osób uważa, że zarobki taksówkarzy są bardzo wysokie. Co wynika z danych? Rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Po odliczeniu kosztów związanych z prowadzeniem działalności i eksploatacją pojazdu, w kieszeni taksówkarza pozostaje od 500 do 4000 zł. Ostateczna kwota zawsze zależy od ilości kursów w danym miesiącu.
Mimo że praca taksówkarzy jest bardzo wymagająca i niebezpieczna, zarobki wcale nie muszą wynagradzać codziennych trudów. Nie powinno też dziwić, że korporacje taksówkarskie walczą o każdego klienta, oferując coraz wyższą jakość świadczonych usług.