Posiadanie strony internetowej stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek, jednak stworzenie własnej witryny niesie za sobą pewne skutki uboczne – ataki hakerskie. Być może nie widzisz zagrożenia, jednak musisz wiedzieć, że strony internetowe narażone są cały czas na przykład na kradzież danych przez osoby trzecie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo twojej witrynie.
Aktualizacja oprogramowania
Może wydać się to oczywiste, jednak dbałość o aktualizację oprogramowania jest kluczowa dla bezpieczeństwa twojej witryny. Wiele stron internetowych narażonych jest na niebezpieczeństwo właśnie ze względu na przestarzałe oprogramowanie. Update programów i skryptów łata luki w zabezpieczeniach, a to właśnie na te ubytki polują hakerzy. Nowe aktualizacje i ulepszone wersje CMS-a wychodzą bardzo często, dlatego brak regularnej aktualizacji obniża poziom bezpieczeństwa twojej witryny, dlatego tak ważne jest dbanie o update systemu oraz wszelkich wtyczek. Pamiętaj, aby przed jakimikolwiek uaktualnieniami wykonać kopię zapasową na wypadek ewentualnych błędów podczas wykonywanego procesu. Jeśli strona nie była aktualizowana na bieżąco i pomiędzy aktualna wersją, a naszą jest spora różnica to lepiej zlecić aktualizację doświadczonej firmie.
Silne i bezpieczne hasła
Jest to kolejna rzecz, która mogłaby wydawać się błaha, a stanowi istotną kwestię, jeśli chodzi o bezpieczeństwo witryny. Stwórz naprawdę silne hasło, by chronić swoją stronę i nie kieruj się tym, by hasło było łatwe do zapamiętania. Możesz wspomóc się różnymi generatorami haseł, które ułożą hasło złożone z różnej kombinacji znaków specjalnych, cyfr i liter, a ten krok sprawi, że zapobiegniesz próbom logowania przez niepożądane osoby.
Regularność wykonywania kopii zapasowych
Będąc właścicielem strony www, kopia zapasowa jest niezbędna. Jeśli twoja witryna padnie ofiarą ataku, a nie posiadasz kopii baz danych i plików to możesz stracić swoją stronę na zawsze. Wykonuj regularnie backupy, nawet jeśli robi to firma hostingowa. Samodzielne wykonanie kopii zapasowych nie jest wcale takie trudne, dlatego warto zgłębić ten temat na różnych portalach, które poinstruują cię przez ten proces. Twoje sumienie będzie spokojniejsze, a strona bezpieczna na wypadek wszelkich ataków.
Certyfikat SSL
Jako konsument zapewne sam poszukujesz zielonej kłódki obok adresu strony internetowej, dlatego zadbaj, by ten symbol widniał również na twojej stronie. Certyfikat SSL nie kosztuje wiele, jego funkcją jest zapewnianie bezpieczeństwa i poufności przepływu informacji, dzięki czemu użytkownicy obdarzają stronę większym zaufaniem. Zielona kłódka to nie tylko oznaka bezpieczeństwa, strona posiadająca certyfikat znajduje się wyżej w wynikach wyszukiwania niż witryny bez SSL. Posiadając na przykład sklep internetowy warto zainwestować w certyfikat, ponieważ twoja strona będzie wtedy bardziej wiarygodna dla jej użytkowników.
Powyższa lista ma wyczulić cię na niebezpieczeństwo w niektórych kwestiach
i opisuje niektóre ze sposobów zapobiegania atakom. Nie odkładaj kwestii bezpieczeństwa strony na później, ponieważ zabezpieczenie witryny stanowi często o jej odpowiednim działaniu na dłuższą metę.