Etykiety shrink sleeve - co to jest? Zastosowanie

Etykieta termokurczliwa jest rodzajem etykiety, która wykonywana jest w formie rękawa z folii kurczącej pod wpływem wysokiej temperatury. Taka etykieta zmniejsza się maksymalnie do 60% w stosunku do swojej pierwotnej objętości, dostosowując się kształtu do opakowania, na którym została umieszczona.

Etykiety termokurczliwe – technologia

Etykiety shrink sleeve, określane również skrótem SSL (Shrink Sleeve Labels), to etykiety termokurczliwe, które znajdują coraz więcej zastosowań. Tego rodzaju etykiety produkowane są na wymiar produktu, na którym zostaną umieszczone. Etykiety shrink sleeve są wykonane ze specjalnej wysokoprzezroczystej polimerowej folii o tzw. ukierunkowanym skurczu. Na folii wcześniej umieszczany jest nadruk. Po nałożeniu rękawa na opakowaniu folia jest ogrzewana np. ciepłym powietrzem i dostosowuje się do jego kształtu. Dużą zaletą etykiet shrink sleeve jest to, że dzięki nim można idealnie pokryć opakowanie w zakresie 360 stopni. Do zadruku etykiet wykorzystuje się wysokiej jakości technologie, m.in. flexo-UV HD.

Zastosowanie etykiet termokurczliwych

Etykiety shrink sleeve stosowane są szeroko przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym, mają wiele różnych zastosowań, służą przede wszystkim do:

  • Pokrycia drukiem powierzchni opakowań, na których nie można w żaden inny sposób umieścić niezbędnych treści.
  • Tworzenia multiopakowań, multipaków, czyli opakowań złożonych z kilku produktów, stosowanych w różnego typu promocjach lub konstruowania zestawów, np. świątecznych.
  • Zabezpieczania przed przypadkowym otwarciem – spełniają rolę stempla wzmacniającego miejsce otwarcia danego opakowania. To funkcja uszczelniającej opakowanie plomby (tamper evident, cap seal), wykorzystywanej też jako ochrona akcyzy.

Dzięki etykietom termokurczliwym można nie tylko wykreować markę, wypromować produkt, ale również zabezpieczyć zawartość opakowania. Dzięki temu, że za ich pomocą można pokryć drukiem całe opakowanie, spełniają bardzo ważną funkcję marketingową znacznie większą niż etykiety samoprzylepne.

Zalety etykiet termokurczliwych

Etykiety shrink sleeve są przede wszystkim bardzo estetyczne. Można je tworzyć zarówno z błyszczącej, jak i matowej folii. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania folii termokurczliwych z filtrem UV, co znacznie przedłuża trwałość nadruku i zabezpiecza go przed blaknięciem. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze się sprawdza w przypadku opakowań na produkty spożywcze. Warto również wiedzieć, że nadruk na etykietach termokruczliwych umieszczany jest od wewnętrznej strony folii, dzięki czemu jest odporny na ścieranie i bardzo trwały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here