Najnowsze technologie informatyczne na dobre zagościły w każdej firmie, praktycznie żadna firma obecnie nie jest w stanie funkcjonować chociaż w minimalnym stopniu dzięki rozwiązaniom informatycznym. Komputery są wszędzie – w warsztacie samochodowym, gabinecie lekarskim, sklepie spożywczym, czy firmie usługowej. Wszędzie tam, gdzie pojawia się sprzęt komputerowy pojawia się potrzeba usług serwisowych. Drobna naprawa oprogramowania, zawirusowany komputer czy też wymiana przestarzałych części to tylko część zadań, do których niezbędna jest wiedza informatyczna.

Czy warto zatrudnić informatyka w firmie?

W związku z faktem, że każda firma potrzebuje wsparcia informatycznego istnieją dwie drogi – albo zatrudnienie informatyka, albo nawiązanie współpracy z zewnętrzna firmą informatyczną.

Jedną z najważniejszych zalet związanych z nawiązaniem współpracy z zewnętrzną firmą informatyczną jest dostosowanie kosztów do potrzeb i oczekiwań. Firma zewnętrzna pracuje tylko wtedy, gdy występuje awaria, trzeba wykonać niezbędne konserwacje czy zaktualizować oprogramowanie. Dodatkowo atutem takiego rozwiązania jest kompleksowość usług, ponieważ w takiej firmie przeważnie znajduje się kilku specjalistów z różnych dziedzin, a tym samym bez względu na rodzaj awarii, czy też obsługiwanego sprzętu. Nie bez znaczenia ma także fakt, że w momencie zatrudnienia informatyka na danym stanowisku i wydarzenia losowego na przykład choroby, z problem informatycznym musimy poczekać z problemem do momentu, w którym fachowiec będzie w stanie zająć się awarią. Natomiast w obsłudze firmy zewnętrznej mamy pewność zachowania ciągłości usług i bez problemu awaria zostanie usunięta.

Myślę, że przed podjęciem odpowiedniej decyzji odnośnie zatrudnienia informatyka w firmie należy zadać sobie pytanie, czy faktycznie warto. Istotnym elementem będzie wykonanie podsumowania ilości sprzętu i oprogramowania posiadanego w firmie. Ważny jest też fakt, czy firma korzysta z kilku stanowisk roboczych połączonych serwerem, czy też jest to większa firma posiadająca kilka stanowisk w kilku działach przedsiębiorstwa, do tego obsługa oprogramowania sprzedażowego, strona WWW czy też dodatkowe aplikacje mobilne w urządzeniach przenośnych pracowników. W przypadku dużej ilości sprzętu komputerowego, bez wątpienia opłacalność wynajęcia zewnętrznej firmy informatycznej może być znacznie droższe niż zatrudnienie informatyka w firmie.

W ostatecznym rachunku w przypadku małych i średnich stanowisk gdzie znajdziemy kilka stanowisk komputerowych i nieskomplikowane rozwiązania informatyczne zdecydowanie przewagę mają zewnętrzne firmy informatyczne. Natomiast w przypadku firm, gdzie znajdują się skomplikowane rozwiązania informatyczne, które wymagają specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego wdrożenia pracowników znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie informatyka, czy też stworzenie specjalnego działu IT w firmie, który właściwie zajmie się wszystkimi aspektami informatycznymi w przedsiębiorstwie. Bardzo istotny jest także fakt, czy firmę stać na konkretne rozwiązanie i czy w trudnych sytuacjach na rynku dane rozwiązanie nie będzie dla nas obciążeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here