Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą bez względu na to, jaki rodzaj działalności prowadzi podstawowe obowiązki względem instytucji Państwowych są takie same. Oczywiście mowa tutaj o Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zakres oraz ilość obowiązków względem tych instytucji zależna jest od rozmiaru naszej firmy, obrotów, dochodów, formy opodatkowania, a także rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Księgowa w firmie

Właśnie to liczba obowiązków decyduje o tym czy zastanawiamy się na zatrudnieniem księgowej w firmie. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo proste. Jeżeli tylko właściciel firmy zauważa, że liczba obowiązków przytłacza go i z prowadzeniem ksiąg rachunkowych nie radzi sobie. A wiele spraw zawala bo wszystkie sprawy wymykają się spod kontroli.

Na tak podstawione pytanie nie ma możliwości odpowiedzieć sobie inaczej, jeżeli czujemy potrzebę zatrudnienia księgowej lub firmy księgowej, wówczas powinniśmy skorzystać z tego przeczucia i rozejrzeć się za profesjonalnymi usługami.

Przed zatrudnieniem kogokolwiek lub wynajęciem firmy zewnętrznej powinniśmy wiedzieć, kto może wykonywać działalność prowadzenia ksiąg rachunkowych:

  • osoby fizyczne posiadające uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia zdobytego na studiach lub szkołach.

  • Spółki handlowe oraz wspólnicy spółki handlowej o ile wspólnicy spółki posiadają uprawnienia do prowadzenia

  • firmy prowadzące działalność gospodarczą które posiadają odpowiednie uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub zatrudniają osoby, które takie uprawnienia posiadają

Dla sprecyzowania osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uznaje się osoby, które posiadają certyfikat księgowy. Dlatego też, jeżeli decydujemy się na zatrudnienie księgowego w firmie warto zapytać się o taki certyfikat, i go osobiście zobaczyć. W dzisiejszych czasach wiele osób świadczy usługi różnego rodzaju bez odpowiednich certyfikatów i potwierdzonych kwalifikacji. Jednak w przypadku usług prowadzenia ksiąg rachunkowych niezwykle istotne są kompetencje, wiedza, oraz sumienność. Ponieważ powierzając prowadzenie ksiąg rachunkowych naszej firmy tak naprawdę powierzamy danej firmie lub osobie reprezentowanie nas samych przed instytucjami Państwowymi.

Oczywiście nie można pominąć jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii przed podpisaniem umowy współpracy, lub zatrudnieniem księgowego na etat. Czy tak naprawdę stać nas w tym momencie na taki wydatek. Może wystarczy powierzyć część innych obowiązków pracownikom, a sami będziemy w stanie nadal zajmować się sprawami księgowymi. Innym rozwiązaniem może być zatrudnienie pracownika który odciąży nas w większym stopniu z obowiązków względem firmy – na przykład menadżera, a my sami będziemy mogli poświęcić się rozliczeniami i pilnowaniem finansów firmy. Może sprawić to, że będziemy posiadali dużo większą kontrolę nad własną firmą, a powierzając zadania innym kompetentnym osobom możemy nie tylko rozwinąć swoją firmę, ale także rozdzielić obowiązki wobec naszych potrzeb i oczekiwań, tak aby nasza firma rozwijała się stabilnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here