szambo

Szambo to rozwiązanie bardzo popularne, stosowane w domach, w których nie ma miejskiej kanalizacji. Jest jednak jednym z tych rozwiązań, które przynajmniej w niektórych przypadkach wymagają uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Popatrzmy zatem, jak prezentują się na dzień dzisiejszy przepisy dotyczące jego instalacji.

Szambo do domu czy do budynku użyteczności publicznej?

W zależności od tego, czy szambo ma być użytkowane w domu jednorodzinnym, czy też zostało przeznaczone do użytku w obiekcie użyteczności publicznej, może być niezbędna instalacja większego albo mniejszego zbiornika. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że im większy zbiornik, tym rzadziej musi być opróżniany, nawet wówczas, gdy korzysta z niego więcej osób. Te szamba – przekraczające zazwyczaj 10 m3, używane są zatem przede wszystkim w dużych domach jednorodzinnych (lub wielorodzinnych) oraz w budynkach użyteczności publicznej.

Właśnie rozmiar szamba w dużej mierze decyduje o tym, czy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na jego instalację. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, jakie warunki należy spełnić, by nie ubiegać się o taki dokument, a kiedy będzie konieczny.

Szambo do małego domku

Decydując się na instalację szamba przy małym domku jednorodzinnym, często możemy sięgnąć po najmniejsze rozwiązanie, które nie przekracza 10 m3. Tego typu zbiorniki, umiejscowione na własnej działce, należy jedynie zgłosić do starostwa przed instalacją. Ma ono 30 dni na ustosunkowanie się do takiego zgłoszenia, a brak odpowiedzi w ciągu tego czasu oznacza w tym przypadku zgodę. Po okresie 30 dni od wysłania zgłoszenia można więc rozpocząć proces zakładania szamba.

Jednocześnie należy pamiętać, że aby zgoda została uzyskana, zgłoszenie powinno spełniać wszystkie wymagania formalne, takie jak umiejscowienie szamba w odpowiedniej odległości od granic działki, domu czy studni. Powinno ono być także produktem wysokiej jakości, dlatego najbardziej polecamy szambo betonowe, które odznacza się wysoką trwałością i podczas użytkowania nie będzie sprawiało problemów.

Szambo o dużej pojemności do dużego domu lub budynku użyteczności publicznej

Inaczej wygląda sytuacja dopiero wtedy, kiedy decydujemy się na założenie szamba o wielkości przekraczającej wskazane 10 m3. Tego typu zbiornik, niezależnie od tego, czy będzie się znajdował przy domu prywatnym, czy też przy budynku użytkowym, musi posiadać odpowiednią zgodę na budowę.

Cały proces uzyskania tej zgody trwa około dwóch miesięcy. W tym przypadku muszą być również spełnione wszystkie wymagania formalne, a dodatkowo niezbędny jest opis techniczny zbiornika oraz pełen plan zagospodarowania działki. Dopiero po przesłaniu takiej dokumentacji do urzędu, można oczekiwać wydana zgody przez starostę lub prezydenta miasta.

Po uzyskaniu zgody możliwa jest instalacja szamba zgodnie z przedstawionym wcześniej planem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here