W dzisiejszych czasach praktycznie w każdej rodzinie jest komputer, nieważne jak wiekowy, ale zapewnia nam podstawowy dostęp do takich rzeczy jak internet, programy biurowe, czy minimum rozrywki. Oczywiście w pewnym momencie czasu, każdy komputer staje się zbyt wolny. Jego możliwości zwyczajnie nie wystarczają nam, i użytkowanie takiego komputera ze względu na coraz bardziej rosnące zapotrzebowanie na szybkość czy to przy grach, czy to przy zwykłych stronach internetowych rośnie. A wraz ze wzrostem zapotrzebowania na procesor, pamięć ram czy wartę graficzną nasz komputer staje się coraz wolniejszy, aż w pewnym momencie uruchomienie zwykłej strony internetowej staje się dla nas koszmarem. Ale czy faktycznie warto wyrzucić stary komputer, może jest jakiś sposób aby go wykorzystać? Tak, są sytuacje kiedy starzy komputer znajdzie zastosowanie, i nie są do tych celów potrzebne najnowocześniejsze komputery o dużej mocy obliczeniowej.

Co zrobić ze starym komputerem?

Sprawdź inny system komputerowy

Dobrym pomysłem na przyspieszenie komputera, lub po prostu przetestowanie innego systemu komputerowego jest zainstalowanie na przykład kompilacji linuksa jaką jest Ubuntu. Jest to jedna z ciekawszych dystrybucji Pingwina, która swoim wyglądem i interfejsem jest czymś pomiędzy systemem Windows, a systemem OS. Co ciekawe, mimo że system jest darmowy oferuje szeroką funkcjonalność i ma naprawdę niskie wymagania sprzętowe do prawidłowego działania, a tym samym obsługiwania multimediów czy stron internetowych.

Eksperymentuj z zagrożeniami

Zawsze dbałeś o bezpieczeństwo swojego komputera, o wszystkie zgromadzone dane, może warto przetestować różne rozwiązania, i sprawdzić na własnej skórze ile faktycznie dają dane zasady bezpieczeństwa. Bez wątpienia będzie to dla nas prawdziwa przygoda, która może okazać się dla nas bardzo ciekawą lekcją, ponieważ dojdziemy do wielu ciekawych wniosków po zakończeniu takiego eksperymentu.

Przetestuj ekstremalne sytuacje

Czasami zastanawia się, co stanie się kiedy maksymalnie obciążysz komputer, a procesor stanie niemal w płomieniach? Przetestuj go! Sprawdź do jakich ekstremalnych sytuacji możesz doprowadzić swój procesor, pamięć ram, kartę graficzną czy też dysk twardy. Sprawdź swój stary wysłużony komputer w morderczych testach co faktycznie może się stać ,kiedy nie dbasz odpowiednio o swój sprzęt.

Zbuduj sieć

Kiedy posiadasz dwa komputery możesz zbudować domową sieć, a co za tym idzie zbudować maszynę, która nie tylko będzie za darmo zapewniała Tobie dostęp do własnego serwera przez którego możesz wysyłać e-maile, stworzyć stronę internetową, czy też udostępniać pliki przez protokół ftp. Dodatkowo dzięki starszemu komputerowi możesz stworzyć mały serwer gier do starszych tytułów w które tak bardzo uwielbiasz grać, a chciałbyś wprowadzić własne zasady na serwerze.

Stwórz własny monitoring

Starszy komputer może być idealnym rozwiązaniem do stworzenia monitoringu czy to wokół domu, sklepu, czy na niewielkim osiedlu. Dzięki podłączeniu kilku kamer internetowych, zainstalowaniu i skonfigurowaniu odpowiedniego oprogramowania nasz stary komputer może być wspaniałym centrum zabezpieczenia nas przed potencjalnymi zagrożeniami, czy też osobami które chcą wtargnąć na niedozwoloną przestrzeń.

Jak widać na powyższych przykładach, możemy starszy model komputera wykorzystać na naprawdę kilka ciekawych sposób, czy tym nie wydając pieniędzy na inny sprzęt- więc tak naprawdę oszczędzamy. Oczywiście niektóre rozwiązania typu serwer nie są dla komputerów typu laptop, i dla szerszego spektrum zastosowań bardziej nadaje się komputer stacjonarny, jednak bez wątpienia laptop będzie idealnym rozwiązaniem właśnie do samych testów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here