System CMS to łatwy sposób na zarządzanie nowoczesnymi stronami internetowymi. Nie potrzeba do tego nawet wiedzy technicznej. Na rynku znaleźć można jednak różnego rodzaju systemy zarządzania treścią. Czym się różnią i który wybrać?

Liczbę stron www, które działają na systemach CMS, można już liczyć w dziesiątkach milionów na całym świecie. Jak wynika z badań BuiltWith, bardzo popularny jest system WordPress, który ma 29% udziału w rynku. Potem jest WebEx (12%) i Drupal (7%). Jednak najpopularniejsze są systemy CMS dedykowane oraz licencjonowane (37%) i nie jest to wcale przypadek (źródło: https://trends.builtwith.com/cms). Zanim jednak sprawdzimy, dlaczego tak jest, warto jeszcze zerknąć na najpopularniejsze CMS-y w Polsce. Tutaj zdecydowanie dominuje WordPress, potem systemy dedykowane, Joomla, Drupal i pozostałe rozwiązania (źródło: https://trends.builtwith.com/cms/country/Poland). Wszystkie te dane pokazują pewien trend, w którym chociaż wysoko są CMS-y darmowe, to jednak silną pozycję notują systemy dedykowane. Sprawdźmy, które z nich warto wybrać.

CMS udostępniony na zasadzie open source

Zaczynamy od systemów CMS udostępnianych na zasadzie open source. To darmowe oprogramowanie, które można dowolnie konfigurować, modyfikować i zmieniać. Należy do niego na przykład wspomniany już WordPress. Niestety, o ile sama obsługa i aktualizacja strony www często jest prosta, o tyle już przystosowanie takiego systemu wymaga umiejętności technicznych. Często można korzystać z różnych wtyczek rozszerzających CMS. Dużym problemem w takim przypadku jest zagrożenie cyberatakami i nie zawsze odpowiednie funkcje, jakie można znaleźć w darmowym oprogramowaniu.

Licencjonowany CMS

Nieco podobne do rozwiązań opartych na open source są licencjonowane CMS-y. Największa różnica jest taka, że za te ostatnie trzeba zapłacić. To rozwiązania uniwersalne, które trzeba także przystosować do potrzeb konkretnego serwisu www. Jednak takie oprogramowanie nie zawsze posiada wszystkie potrzebne funkcjonalności. Za aktualizacje i wsparcie techniczne trzeba również płacić, ale licencjonowane CMS-y są bardziej bezpieczne niż darmowe.

CMS szyty na miarę

Wspomnieliśmy, że dedykowane CMS-y należą do najpopularniejszych w przypadku poważnych serwisów, które traktowane są jako biznes. Taka sytuacja wynika głównie ze specyfiki szytych na miarę systemów. Na rynku można już bez problemu znaleźć producentów dedykowanych CMS-ów (np. ReasonApps – którego ofertę możecie poznać na stronie https://www.reasonapps.pl/oprogramowanie-dedykowane/systemy-cms), którzy zapewniają wysokiej jakości oprogramowanie. Dedykowany CMS jest przygotowywany dla konkretnego klienta i uwzględnia jego potrzeby. To przede wszystkim bezpieczny system, mniej narażony na ataki hakerskie niż darmowe oprogramowanie. Takie CMS-y posiadają zaimplementowane wszystkie potrzebne funkcje, a do tego można je zintegrować bez problemu z innymi wykorzystywanymi w firmie systemami (np. ERP).

Wybór odpowiedniego systemu CMS powinien uwzględniać rzeczywiste potrzeby firmy i serwisu www. W jednych przypadkach wystarczy zwykły system open source lub licencjonowany produkt, w innym – potrzebne będzie oprogramowanie szyte na miarę, które zwiększy bezpieczeństwo i pozwoli na wdrożenie wszystkich potrzebnych rozwiązań. Posiadają odpowiedni system CMS warto również zadbać o SEO swojego portalu aby dotrzeć z swoją ofertą do większej grupy odbiorców. Więcej o SEO poczytasz tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here