Zainteresowanie transportem intermodalnym jest uzasadnione ze względu na jego większą ekonomiczność i ekologię. Na dłuższe trasy wybiera się transport kolejowy, który jest tańszy i wymaga mniejszego zużycia energii.

Założenia transportu intermodalnego nie są nowością. Jednak w dalszym ciągu tego rodzaju transport stanowi niewielką część rynku. Chęci na rozszerzenie jego zasięgów należy upatrywać chociażby we wsparciu poszczególnych krajów oraz funduszy Unii Europejskiej. Zainteresowanie tego typu transportem panuje również w środowisku uczelnianym i proekologicznym. Czym tak właściwie jest transport intermodalny i co oznacza dla firm zajmujących się przewozem? 

Różne rodzaje transportu

Transportem intermodalnym nazywamy połączenie kilku różnych rodzajów transportu. W założeniu intermodalności wykorzystuje transport drogowy, kolejowy, morski i powietrzny dla przeprowadzenia jednej operacji przewozowej. Nie oznacza to jednak, że każda operacja musi wykorzystywać wszystkie rodzaje dostępnych transportów. O intermodalności mówimy wtedy, gdy w czasie jednego przewozu wykorzysta się co najmniej dwa różne rodzaje. Całość musi odbyć się przy pomocy tej samej jednostki transportowej – kontenera.

Jak transport intermodalny wygląda w praktyce? Wyobraźmy sobie następującą sytuację: ciągniki siodłowe lub innego rodzaju samochody ciężarowe podjeżdżają pod rampę, gdzie dokonywany jest ich załadunek. Następnie ta sama naczepa jest odczepiana i podpina się ją do wagonu pociągu. Ciężarówki używane do załadunku naczep zabierają w drodze powrotnej inne naczepy, które zostały dostarczone np. przez ten sam pociąg, aby zabrać je w miejsce docelowe.

Naczepy, które zostały podpięte do pociągu, jadą również w dalszą trasę. Przemierzają kolejne miasta i kraje, aż w końcu docierają do punktu, w którym czeka na nich kolejny ciągnik. Ów pojazd zawozi ją do miejsca docelowego. Tam może zostać powtórnie załadowana i ponownie zawieziona przez ciągnik do punktu kolejowego.

Coraz większe zainteresowanie

Zainteresowanie transportem intermodalnym jest uzasadnione ze względu na jego większą ekonomiczność i ekologię. Na dłuższe trasy wybiera się transport kolejowy, który jest tańszy i wymaga mniejszego zużycia energii. Dystanse, do których nie dotrze już pociąg, mogą być pokonywane przy pomocy samochodów ciężarowych, które dotrą nawet w miejsce, gdzie nie dojeżdża kolej. Niewątpliwą zaletą włączenia w przewóz towarów kolei, jest również fakt uniezależnienia od korków – z którymi często spotykamy się na drogach – a także dodatkowych opłat za przejazdy szybszymi trasami.

Na tym jednak zalety takiego rozwiązania się nie kończą. W grę wchodzą również możliwość ominięcia ograniczeń z punktu widzenia prawa. Transportu kolejowego nie będą dotyczyć restrykcyjne względem zakazu ruchu wakacyjnego, czy kabotaż. Samochodem ciężarowym można dowozić towar do 150 km od punktu kolejowego.

Kolejną zaletą transportu intermodalnego jest sytuacja samych kierowców. Mogą liczyć oni na stałe trasy, możliwość pominięcia zakazów, a także odpoczynek w punktach kolejowych. Transport intermodalny ogranicza również konieczność wydłużonych postojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here