Więzienie za długi

Nadmierne zadłużenie może mieć bardzo wiele złych skutków. Nie tylko wpływa ono negatywnie na nasz stan psychiczny ale także życie codzienne. Długi negatywnie wpływają także na nasz domowy budżet i sprawiają, że ciężko jest nam wiązać „koniec z końcem”. Jednak czy to wszystkie negatywne skutki posiadania długów? Dłużników często straszy się także więzieniem za niespłacone zobowiązania. Wizja trafienia za kratki za opóźniania w spłatach rat może wydawać się koszmarem jednak czy może się spełnić? Czy za długi można iść do więzienia?

Więzienie za długi – czy to możliwe?

Nieterminowa spłata rat i narastające odsetki wiążą się z różnymi konsekwencjami. Mimo wszystko wbrew temu, jakie opinie pojawiają się na ten temat, za długi nikomu jeszcze nie grozi więzienie. Kara pozbawiania wolności nie grozi osobom, które są niesubordynowanymi kredytobiorcami. Nie oznacza to jednak, że taka osoba jest całkowicie niewinna i jest zezwolenie na takie zachowanie. Wierzyciel może bowiem wszcząć egzekucję komorniczą i domagać się spłaty zobowiązania lub przejęcia majątku kredytobiorcy odpowiadającego wartością kwocie zobowiązania, które musi on spłacić. A więc jeśli zastanawiasz się, czy za długi można iść do więzienia https://habzafinanse.com.pl/czy-za-dlugi-mozna-isc-do-wiezienia/ to odpowiedź brzmi nie – nie można.

Kiedy kredyty i pożyczki wiążą się z więzieniem?

Zwykła osoba, która po prostu nie spłaca swoich kredytów i spóźnia się z płatnością, może cieszyć się wolnością. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku oszustów. Osoba, która wyłudziła kredyt lub pożyczkę na cudze dane, może zostać już skazana na karę pozbawienia wolności nawet do kilku lat. Oszuści, którzy przy pomocy skradzionych lub sfałszowanych danych wyłudzają kredyty, traktowani są jak przestępcy i surowa kara więzienia ich już nie ominie. Jeśli oszust, który przestanie spłacać zobowiązanie, zostanie przyłapany na przestępstwie, może zostać skazany na karę więzienia. W takim przypadku więzienie za długi jest jak najbardziej możliwe i sąd często stosuje takie kary wobec oszustów kredytowych.

Kolejnym zachowaniem, przez które kredytobiorca może trafić do więzienia, jest celowe ukrywanie lub pozbywanie się majątku. W momencie, gdy kredytobiorca, któremu grozi niewypłacalność, ukrywa, zbywa, darowuje i niszczy swój majątek przed wierzycielem, może zostać postawiony przed sądem w związku z popełnieniem przestępstwa. Jeśli więc dłużnik ma możliwość spłaty długów, a tego nie robi i kłamie na temat swojego majątku, może zostać ukarany więzieniem. Wtedy więzienie za długi również jest możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here