Najciekawsze gry edukacyjne

Dzieci uwielbiają gry i zabawy. Są one dla nich nie tylko doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale też aktywnościami, które stymulują do rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Tak naprawdę, przez zabawę dzieci kształtują swój charakter, poznają siebie oraz uczą się radzenia ze stresem czy emocjami. Także rozwijają pamięć, kształtują sprawności manualne, koordynacje czy myślenie przyczynowo skutkowe. Jak widać, rola zabawy w życiu dziecka jest ogromnie ważna. Aby jednak stymulować pociechę do rozwoju, warto stawiać na zabawki, które będą miały na nie pozytywny wpływ – z pewnością należą do nich gry edukacyjne.

Gry edukacyjne – czy warto je kupować?

Gry edukacyjne to jedna z ulubionych form rozrywek dla większości dzieci. Rodzice również cieszą się, gdy ich pociechy zajęte są wspólną zabawą, zamiast spędzać czas w wirtualnym świecie. Dlaczego warto kupować dziecku gry edukacyjne? Przede wszystkim dlatego, że są tak stworzone, aby wywierać na pociechy pozytywny wpływ. Są zaprojektowane dla dzieci w różnym wieku i mogą być związane z wieloma tematami, na przykład z poznawaniem roślin i różnych części ciała czy prostymi obliczeniami matematycznymi. Dzięki nim maluchy uczą się nowych wyrażeń, poznają nowe słowa oraz zaczynają liczyć w pamięci. Nierzadko, niektóre gry szczególnie przypadają im do gustu, dzięki czemu odnajdują swoje pierwsze pasje. Zabawy edukacyjne mają jeszcze jedną zaletę – motywują dzieci, aby spędzały czas z rodzicami, rodzeństwem czy rówieśnikami. Dzięki temu uczą się współpracy w grupie oraz zacieśniają więzi. Maluch podczas gry uczy się, że nie zawsze wygrywa i jak należy się wtedy zachować – z pewnością przyda mu się to później w szkole. Spędzanie czasu na grach edukacyjnych pozwala na stymulowanie umysłu, dzięki czemu w mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe. W efekcie dziecko poszerza swoje możliwości poznawcze i percepcyjne oraz poznaje mocne i słabe strony.

Gry edukacyjne – jakie wybierać?

Jak widać, gry edukacyjne niosą za sobą mnóstwo korzyści. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Przede wszystkim warto sprawdzić, dla jakiego wieku są dedykowane. Gry przeznaczone dla 5-latków mogą być nudne dla starszych dzieci, ponieważ będą za łatwe. Natomiast, jeżeli kupilibyśmy maluchowi zbyt trudną grę, mógłby się zniechęcić – produkty dedykowane dla starszych dzieci mogłyby nawet okazać się niebezpieczne, ponieważ posiadałaby elementy łatwe do połknięcia. Podczas zakupów warto też przyjrzeć się, czy dana zabawka ma niezbędne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Lepiej nie kupować gier z niepewnych źródeł, ponieważ mogą zawierać toksyczne składniki i powodować alergie u dzieci. Przykładem popularnych gier edukacyjnych może być mini poczta, państwa-miasta, wielowyrazówki czy zabawy z encyklopedią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here