Mniejsze zużycie paliwa przez flotę to dodatkowe środki na rozwój firmy!

Nawet niewielka firmowa flota, licząca kilka pojazdów, potrafi wygenerować spore wydatki związane z jej utrzymaniem i codziennym użytkowaniem. Trzeba przecież zadbać zarówno o regularne przeglądy, opłacenie ubezpieczeń i nieplanowane naprawy, jak również tankowanie. Paliwo to jeden z głównych kosztów, jaki się ponosi przy eksploatacji samochodów firmowych, więc wszelkie oszczędności w tym zakresie przekładają się na spore kwoty, które można przeznaczyć na inne cele, na przykład na rozwój swojej firmy.

Jak ograniczyć spalanie pojazdów flotowych

Na wysokość zużycia paliwa wpływ ma wiele czynników, na które właściciele firmy często mają istotny wpływ. Przede wszystkim istotne jest to, jakie posiada się pojazdy i jaki jest ich stan techniczny. Modele poszczególnych marek mogą się znacznie różnić zapotrzebowaniem na olej napędowy czy benzynę, dlatego też już przy zakupie warto dobrze przeanalizować ten aspekt i wybrać pojazdy jak najbardziej ekonomiczne.

Trzeba też o nie odpowiednio dbać – wszelkie zaniedbania w przeglądach mogą się przełożyć na to, ile trzeba będzie płacić przy tankowaniu. Kolejną kluczową kwestią jest sama jazda kierowców, wielu pracowników z uwagi na to, że nie musi za to płacić, to niezbyt delikatnie operuje pedałem gazu. Nauczenie ich odpowiedniego stylu kierowania nie tylko przełoży się na oszczędności, ale też zwiększy bezpieczeństwo i wydajność jazdy. W tym ostatnim obszarze bardzo pomocne są nowoczesne rozwiązania informatyczne, takie jak na przykład monitoring paliwa dostępny w systemie zarządzania flotą WEBFLEET.

Platforma WEBFLEET – nowoczesne rozwiązanie dla firm

Platforma WEBFLEET jest nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem, pozwalającą na kompleksowe zarządzanie firmowymi pojazdami. Jedną z możliwości, jaką oferuje, jest usługa OptiDrive 360, pozwalająca kompleksowo podejść do kwestii poprawy wydajności jazdy. Kierowcy dzięki możliwościom tego narzędzia mogą cały czas uczyć się i poprawiać swoje umiejętności, dzięki szczegółowej analizie swojego stylu jazdy. Mają oni do dyspozycji aż 8 różnych wskaźników wydajności, które są gromadzone z każdego przejazdu i dostępne do późniejszej analizy.

Do tych wskaźników zaliczają się nietypowe zdarzenia w czasie jazdy, przekraczanie prędkości, praca na biegu jałowym, rzeczywiste zużycie paliwa, płynność jazdy, sposób zmiany biegów, porównanie z ekologiczną prędkością oraz wskazanie odcinków z możliwością toczenia pojazdu. Z tych wszystkich informacji mogą korzystać pracownicy używający służbowych pojazdów – do poprawy swoich umiejętności. Ale też kadra managerska, która dostaje narzędzie do identyfikacji obszarów wymagających poprawy i może na tej podstawie podejmować odpowiednie działania.

Kluczowe korzyści płynące z monitoringu zużycia paliwa

Najważniejszą zaletą, jaką zapewnia nowoczesny monitoring paliwa, jest ograniczenie kosztów eksploatacji pojazdów firmowych. Zmniejszenie częstotliwości wizyt na stacjach benzynowych w skali jednego auta pozwoli zaoszczędzić całkiem sporą kwotę, a przy większej ich ilości korzyści są naprawdę duże. Co istotne, te oszczędności są widoczne bezpośrednio, bo przy każdym tankowaniu. Ale optymalne zużycie paliwa wpływa też na zużycie pojazdu i ewentualne usterki i awarie, spokojna jazda to większa żywotność i lepszy stan techniczny. Na pewno docenią to też kierowcy mający „ciężką nogę”, za ewentualne mandaty za przekroczenie prędkości pracodawcy nie zwracają im przecież pieniędzy i muszą za nie płacić sami. Na monitoringu paliwa i dbaniu o poziom jego zużycia zyskuje także nasze środowisko, w ten sposób pojazdy emitują znacznie mniej CO2 i innych szkodliwych substancji ze spalin.

Źródło: TomTom Telematics – Monitoring Pojazdów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here