kiedy trzeba wyrobić sobie książeczkę sanepidowską?

Książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych, jest potrzebna jeżeli chcemy potwierdzić, że nie posiadamy pałeczek niektórych bakterii w swoim organizmie. W obecnych czasach, można ją śmiało zastąpić orzeczeniem lekarskim. Poprzez wyrobienie takiego dokumentu, zapobiegamy epidemii.

Książeczka sanepidowska, a orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych

W 2008 roku, na mocy ustawy doszło do możliwości zastąpienia książeczki sanepidowskiej przez orzeczenie lekarskie, które służy do celów sanitarno-epidemiologicznych. W dzisiejszych czasach wyniki badań sanitarno-epidemiologicznych, wystarczy że są umieszczone w karcie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych, nie trzeba posiadać specjalnej książeczki.

Badaniami sanitarno-epidemiologicznymi zajmuje się lekarz medycyny pracy. To on wydaje konkretne orzeczenie, a następnie przekazuje je pacjentowi oraz jego pracodawcy.

W orzeczeniu lekarskim do celów sanitarno-epidemiologicznych, zawarta jest informacja czy dana osoba jest zdolna do wykonywania danej pracy, czy też nie. Takie orzeczenie może być stałe lub czasowe.

Przeczytaj też: http://www.straight.pl/dobra-atmosfera-w-pracy-czy-jest-mozliwa/

Kto potrzebuje orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych?

Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych jest dokumentem, który jest wymagany w niektórych zawodach. Zwłaszcza w gastronomii oraz medycynie. Orzeczenie powinny uzyskać osoby, które planują pracować w zakładach produkcyjnych, restauracji, piekarnii, czy sklepie garmażeryjnym.

Kolejna branża, która wymaga od przyszłego pracownika orzeczenia lekarskiego, to medycyna. Mowa tutaj zarówno o lekarzach, salowych, położnych, jak i pielęgniarkach. Wszystkich, którzy planują rozpocząć pracę lub praktyki w szpitalu lub innej placówce służby zdrowia.

Opiekunki w przedszkolach oraz żłobkach, również obowiązkowo powinny posiadać orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Ile kosztuje wykonanie badań sanitarno-epidemiologicznych?

Badania sanitarno-epidemiologiczne są płatne, zazwyczaj koszt ponosi pracodawca. Inaczej jest w przypadku studentów oraz stażystów. Wtedy osoba, która chce uzyskać od sanepidu orzeczenie lekarskie, powinna być przygotowana na zapłatę około 150 złotych, za badanie na nosicielstwo.

Źródło: https://oneofgroup.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here