Kurtyny paskowe często pełnią funkcję bram paskowych. Ze względu na właściwości elastycznej folii PCV takie jak duża wytrzymałość mechaniczna, wysoki współczynnik oporu cieplnego i zdolność do tłumienia hałasu, przegrody z elastycznych pasów są często stosowane w wielu obiektach przemysłowych. Pasy PCV mogą być stosowane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu: od zakładów przetwórstwa spożywczego po spawalnie, obróbkę stali, na serwerowniach i przemyśle elektronicznym kończąc. Znajdują również zastosowanie w chłodniach i mroźniach.

Jaką funkcję pełnią kurtyny paskowe w chłodniach

Kurtyny paskowe w chłodniach i mroźniach najczęściej pełnią funkcję uzupełniającą dla bram twardych. Są zawieszane na otworze przy bramie chłodniczej, w taki sposób, aby w pełni zasłonić światło otworu. Pełnią funkcję zasłony chroniącej przed nadmierną wymianą powietrza. Dzięki temu, gdy brama twarda jest otwarta, wiszące w otworze pasy uniemożliwiają żeby ciepłe i wilgotne powietrze wpadało do wnętrza chłodni.

Jaki typ pasów z folii PCV sprawdzi się w warunkach chłodniczych

Do pracy w chłodni są przeznaczone trzy typy pasów z folii PCV. Są to pasy z folii typu:

  • Standard (od -15st C do +50stC),
  • Polar (od -25st C do +30st C),
  • Superpolar (od -50 st C do +15stC).

Każdy ze wskazanych typów folii PCV może być zastosowany w warunkach chłodniczych, trzeba jedynie zadbać o właściwe dopasowanie zakresu temperatury roboczej. Warto przy tym kierować się zasadą, jeżeli w pomieszczeniu panuje temperatura odpowiadająca dolnej wartości granicznej danego typu folii, to należy zastosować folię przeznaczoną do pracy w niższej temperaturze. Dla przykładu jeśli w komorze chłodniczej panuje temperatura -14st C to powinny zostać zastosowane pasy z folii typu Polar (pomimo, że jest to teoretyczny zakres temperatury roboczej dla pasów z folii typu Standard).

Kiedy warto zastosować folię standardową

Pasy z folii typu standard mogą być stosowane w dwóch przypadkach. Po pierwsze jeżeli temperatura w pomieszczeniu, gdzie będzie zainstalowana kurtyna, mieści się w zakresie od -15st C do +50 st C. Drugi przypadek, gdy występuje duża różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniami, a w jednym z pomieszczeń temperatura jest niższa niż -15st C. W takiej sytuacji kurtyna paskowa może być zastosowana jedynie jako uzupełnienie bramy twardej (nie może wisieć samodzielnie). Dodatkowo musi być umieszczona po cieplejszej stronie bramy, czyli w pomieszczeniu gdzie panuje wyższa temperatura. Takie umiejscowienie kurtyny sprawia, że pasy mają kontakt z niższą temperaturą jedynie w czasie, gdy brama twarda jest otwarta. Dodatkowo pasy są „ogrzewane” powietrzem ze strefy cieplejszej. Taki rozwiązanie sprawia, że pasy nie będą sztywnieć pod wpływem kontaktu z niską temperaturą.

Wykończenie powierzchni – pasy gładkie czy obustronnie żebrowane?

Wymienione wcześniej typy pasów mogą mieć powierzchnię gładką lub z podłużnymi żebrami po obu stronach wstęgi. Pasy gładkie przylegają do siebie całą powierzchnią, dzięki czemu kurtyna jest bardzo szczelna. Pasy żebrowane stykają się ze sobą poprzez podłużne wzmocnienia (żebra), nie przylegają do siebie całą powierzchnią. Ta cecha jest szczególnie istotna, gdy kurtyna ma oddzielać strefę o temperaturze dodatniej od miejsca, gdzie panuje temperatura ujemna. W takiej sytuacji na kurtynie tworzy się kondensat, skrapla się na niej para wodna. Pasy robią się mokre. Dzięki podłużnym żebrom pomiędzy pasami jest utrzymywany niewielki dystans, a mokre wstęgi nie przywierają do siebie. Zastosowanie w takim miejscu pasów gładkich spowodowałoby ich sklejanie. Przechodzenie przez kurtynę byłoby bardzo utrudnione.

Po więcej informacji na temat kurtyn paskowych do chłodni zapraszamy na stronę internetową http://kurtynypcvpaskowe.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here